Zastavíme diskrimináciu pracujúcich rodín

4x4web_02-thumb www.ipolitika.sk

Civilizovaná spoločnosť pomáha tým, ktorí si nevedia pomôcť sami. Rovnako principiálne však treba presadzovať, aby spoločnosť nediskriminovala ľudí, ktorí sa o seba a svoju rodinu starajú sami. Často za cenu veľkých obetí.

Nejde iba o to, že pracujúce rodiny nie sú bremenom pre verejné financie. Práca je nástrojom obživy, ale má aj morálnu hodnotu. Deti vyrastajúce v rodinách bez práce si zvykajú na to, že život z milodarov je rovnako prijateľný, ako schopnosť postarať sa sám o seba.

Na Slovensku žije skromne mnoho pracujúcich rodín. Najmä vzhľadom na deformácie, ktoré do sociálneho systému zaviedla vláda Róberta Fica, sú rodičia pracujúci za nízke mzdy v praxi často diskriminovaní voči poberateľom sociálnych dávok. To chceme zmeniť. Zlepšíme tak nielen motiváciu nájsť si prácu, ale najmä pomôžeme pracujúcim rodičom.

Zmeníme vyplácanie sociálnych dávok pre nezamestnaných, aby nezáviseli od počtu detí. Mzda pracujúcich rodičov od nich tiež nezávisí. Obe skupiny budú dostávať na deti rovnaké výhody, napríklad prídavky na deti. Ale dávky v hmotnej núdzi určené špeciálne pre nepracujúcich sa od počtu detí odvíjať nebudú.

Nebude sa môcť stať, že nepracujúca rodina sa bude mať lepšie ,ako pracujúca rodina s rovnakým počtom detí. Zároveň navrhujeme riešenia, aby na Slovensku bolo dosť práce pre všetkých, ktorí ju chcú.

www.ipolitika.sk

Pri zanedbávaní povinnej školskej dochádzky presadíme namiesto pozastavenia výplaty rodinných dávok prístup, že za mesiac, v ktorom bude viac ako päť neospravedlnených hodín, ich štát vôbec nevyplatí. To bude, samozrejme, platiť pre všetkých rodičov.

Zrovnoprávnime pracujúcich a nepracujúcich aj pri spáchaní priestupku. Zrušíme faktickú priestupkovú imunitu sociálne odkázaných, ktorým sa pokuty nemôžu strhávať zo sociálnych dávok. Ponúkneme možnosť pokutu si odpracovať. Ak odmietnu, bude sa môcť pokuta strhnúť z dávok.

Pomoc, ktorá má zmysel

Ušetrené peniaze použijeme tam, kde to má zmysel. Upravíme pomoc pre chudobné deti, napríklad obedy v školách, aby bola dostupná aj pre deti nízkopríjmových pracujúcich rodičov. Oficiálne je to možné aj dnes. Ale v skutočnosti sú pravidlá nastavené tak, aby to najmä pracujúcim rodičom viacerých detí nevychádzalo.

Nebude sa to týkať len obedov, ale aj sociálnych štipendií pre dobre sa učiace chudobné deti. Tie chceme obnoviť pre deti na základných školách (Ficova vláda ich zrušila), ale zároveň otvoriť deťom pracujúcich rodičov a oproti minulosti zvýšiť. Zainvestujeme aj do škôlok pre všetky deti, lebo bez nich nebude existovať skutočná rovnosť šancí.

Viac informácií o tom, ako chceme pomôcť rodinám, nájdete tu:

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>