Záchranky budú aj po znížení úhrad ziskové

02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb www.ipolitika.sk

Ministerstvo zdravotníctva SR hľadá možnosti šetrenia vo všetkých oblastiach zdravotníctva, napríklad v zdravotných poisťovniach, ktorým obmedzuje financie určené na svoju správu, ale aj v záchrankách.  Ministerstvo zdravotníctva  vlastní záchrannú službu a vie, koľko peňazí je potrebných na zabezpečenie rýchlej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Preto sa ministerstvo zdravotníctva  rozhodlo predložiť návrh cenového opatrenia, ktorý mení paušálne úhrady pre vozidlá rýchlej zdravotníckej pomoci (sanitka bez lekára), nie pre vozidlá rýchlej lekárskej pomoci (sanitka s lekárom) a ceny za kilometer pre vozidlá RZP a RLP.

Po skončení pripomienkového konania bude minister zdravotníctva Ivan Uhliarik rokovať s dotknutými subjektmi, ktoré predložia odborné pripomienky.

Navrhované zníženie paušálnych platieb pre vozidlá rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP) nebude mať vplyv na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Podľa kalkulácií Ministerstva zdravotníctva SR presahuje ziskovosť prevádzkovateľov záchraniek, teda vozidiel RZP (sanitka bez lekára) 20 %, a na tento  zisk sa skladajú občania so zdravotného poistenia. Ministerstvo zdravotníctva tu preto vidí priestor na zníženie úhrad a ušetrené peniaze chce využiť v zdravotníctve tam, kde je ich nedostatok,“povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

www.ipolitika.sk

Vozidlá rýchlej lekárskej pomoci (sanitka s lekárom), ktoré chodia k ťažším prípadom, na základe vyhodnotenia operačného strediska  budú dostávať rovnaký paušál ako doteraz.

Ak prevádzkovatelia záchrannej služby tvrdia, že budú musieť znížiť kvalitu či dokonca mzdy záchranárom, tak to hovoria iba preto, že nie sú ochotní sa vzdať ani malej časti ich zisku.

Záchranná zdravotná služba

- upravuje sa ocenenie výkonov zdravotnej starostlivosti poskytovanej ambulanciou rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) zo sumy 16 928,90 eura na sumu 15 236,01 eura mesačne. To znamená, že na 1 záchranku pôjde mesačne menej o 1 692,89 eur. Pri 154 ambulanciách rýchlej zdravotníckej pomoci predpokladáme šetrenie 3,1 milióna eur ročne.

- upravuje cena za 1 km jazdy ambulanciou  rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) a ambulancie rýchlej lekárskej pomoci (RLP) s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky a ambulanciou rýchlej zdravotnej pomoci z 0,70 eura na 0,60 eura. Celková úspora sa odhaduje ročne na 1,6 milióna eur.

ZDROJ: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>