Z. MORAVCE: Silvestrovským incidentom sa bude zaoberať aj výbor NR SR

anna belousovova www.ipolitika.sk

Zlaté Moravce 13. januára (TASR) – Silvestrovskou bitkou medzi Rómami a skupinou okoloidúcich ľudí v Zlatých Moravciach sa bude zaoberať Výbor Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Jeho predsedníčka Anna Belousovová dnes priamo v meste zisťovala okolnosti a priebeh incidentu. „Stretla som sa aj s človekom, ktorý bol obeťou toho incidentu, vypočula som si výpoveď svedkov incidentu a ich názor. Navštívili sme aj riaditeľa obvodného oddelenia polície tu v Zlatých Moravciach. Nakoniec sme sa stretli aj s predstaviteľmi samosprávy, kde sme sa širšie zaujímali o problematiku a ich názory na riešenie cigánskeho problému. Zhodli sme sa na tom, že je to časovaná bomba,“ skonštatovala Belousovová po návšteve v Zlatých Moravciach.
Podľa jej slov je nutné celý incident dôkladne prešetriť a útočníkov prísne potrestať. Ako zdôraznila, zákon musí platiť pre každého rovnako. Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny sa udalosťou bude zaoberať 26. januára. „Určite tam bude zaradený aj tento bod, teda stav vyšetrovania tohto silvestrovského incidentu zo Zlatých Moraviec. Chcem pozvať aj prezidenta Policajného zboru, pána Spišiaka, aby mňa a členov výboru o tom informoval, a určite sme sa dohodli, že prídu aj zástupcovia samosprávy,“ informovala Belousovová.
Podľa predsedníčky parlamentného výboru je problém spolunažívania majoritnej spoločnosti s neprispôsobivou časťou rómskeho etnika veľmi vážny. „My upozorňujeme na to, že ten problém s Cigánmi, to už nie je len problém východného Slovenska, ako si to predstavovali vysokí štátni úradníci. On sa zakráda pomaly, ale iste k Bratislave. Príkladom sú Malacky alebo Plavecký Štvrtok. Tu pomôže jediné riešenie, dôrazné dodržiavanie zákonov, či ide o bielych, čiernych alebo bodkovaných,“ zdôraznila Belousovová.
K bitke medzi Rómami a Nerómami došlo v Zlatých Moravciach počas silvestrovskej noci na Robotníckej ulici. O priebehu incidentu existujú dve verzie. Podľa jednej ho vyvolali Rómovia, ktorí mali napadnúť a brutálne zbiť okoloidúcich ľudí. Podľa druhej verzie zasa konflikt vyvolali skinhedi po údajne rasisticky ladenom silvestrovskom prejave zlatomoravského primátora Petra Lednára.

www.ipolitika.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>