Voliť menšie zlo je zlé

volby_1 www.ipolitika.sk

História prístupu k nadchádzajúcim voľbám na Slovensku sa začína opakovať. Keď sa diskutuje o tom,“koho budeš voliť“, opäť sa začínajú objavovať odpovede – „menšie zlo“. Pre pravicového voliča to znamená, že si vyberie niektorú z najpreferovanejších pravicových strán.

Pre voliča považujúceho sa za ľavičiara, že si vyberie najpreferovanejšiu ľavicovú stranu. Obidve skupiny to považujú za „menšie zlo“, pretože sú presvedčení, že takto ich „hlas neprepadne“ a strany, ktorým dajú hlas, presadia do života nimi preferované hodnoty.
Správnosť takéhoto rozhodnutia podporujú zástupcovia obidvoch skupín parlamentných strán vyhláseniami, že má význam dať hlasy predovšetkým terajším parlamentným stranám a nie mimoparlamentným, ktoré „aj tak nič neovplyvnia.“ Húževnato im v tomto pomáhajú média, ktoré už od vyhlásenia predčasných volieb vytvárajú mediálny priestor len pre súčasné parlamentné strany.
Je zrejme, že obidvom skupinám vyhovuje zachovať približne rovnaký stav na politickej scéne. Dokonca sa niektorí otvorene vyjadrujú aj o možnosti vzniku pravo-ľavej koalície, ktorá údajne bude stabilnejšia a bola by najprospešnejšia pre občana.
Skúsme sa zamyslieť, kto sa usiluje o udržanie súčasného stavu vládnutia a rozdelenia moci i vplyvu v spoločnosti? Kto nechce, aby sa čosi podstatne zmenilo v štruktúre vlastníctva majetku, vo fungovaní ekonomiky, v rozhodovaní o rozdeľovaní vytvorenej produkcie, vrátane zisku?
Nie sú to len pravicové strany, ktorým súčasný systém, s jednostranným, až totalitným uprednostňovaním súkromného vlastníctva a súkromného podnikania vyhovuje. Patria k ním aj takzvané strany stredu a strany, ktoré samy seba pokladajú za ľavicové.
Zmenilo sa niečo za vládnutia HZDS, SDĽ, Smeru-SD? Vznikli na Slovensku, alebo prinavrátili sa ľudu, teda štátu, štátne podniky, ktoré by prinášali podstatný zisk do štátnej kasy? Zaviedla sa progresívna daň, bežne uplatňovaná i v iných európskych krajinách a vo svete? Zabránilo sa majetkovým a finančným špekuláciám, podvodom a predraženým tendrom?
Ak by sa tak stalo, bolo by dosť peňazí na dôchodky, na sociálne potreby občanov, na zdravotníctvo, školstvo, vedu, i na šport a kultúru. Na celkový premyslený a cieľavedomý rozvoj Slovenska.
Namiesto toho, aby sa dosiahli zisky z vlastných štátnych podnikov, ďalej sa poskytujú miliardové dotácie zahraničným investorom. S poníženou prosbou, aby tu ešte ostali, alebo znovu investovali a vďaka lacnej pracovnej sile a mnohorakým úľavám ďalej bohatli.
www.ipolitika.sk
Namiesto toho, aby sa energicky zakročilo proti tým, ktorí zneužívajú súčasné zákony a systém na získavanie bohatstva z predražovaných súťaži a tendrov, sa striedajúce koalície striedavo obviňujú, kto čo drahšie a čo lacnejšie kúpil, predal, postavil, zabezpečil… Minuté prostriedky, získané od daňových poplatníkov, od občanov so značne „priškrtenými opaskami“ však už nikto v prospech občanov Slovenska nevráti. A paradoxne – niet žiadnych vinníkov.
Na Slovensku stagnuje poľnohospodárstvo, upadá zdravotníctvo a školstvo, živorí veda a výskum. Kultúra a šport sú v ohromnej miere závislé na sponzoroch. V sociálnej oblasti sa žobre o charitu, ktorá sa v mnohých prípadoch zneužíva.
Bohatí ďalej bohatnú, počet chudobných sa zväčšuje a rozdiel medzi nimi narastá. Finančné skupiny, korporácie, monopoly, nadnárodné spoločnosti získavajú stále väčší vplyv, vďaka ktorému ďalej bohatnú.
A sú to práve ony, kto stojí za súčasnými parlamentnými, pravicovými i pseudoľavicovými stranami a kto má záujem, aby sa koalícia i opozícia vytvorila aj po ďalších voľbách zo súčasných parlamentných strán. Za uplynulé volebné obdobia sa stali záujmy a ciele týchto strán čitateľné. Podobne ako aj ich poslanci a aparát. Sú známe ich silné a slabé stránky, vytvorené dlhoročné oficiálne i neoficiálne väzby. Do týchto strán už bolo čosi investované. Keby bolo z medializovanej kauzy Gorila pravda len 50 percent, tak aj tak je všetko viac ako jasné…
Práve tieto mocenské skupiny – zahraničné, domáce i zmiešané zo zákulisia ovplyvňujú aj politické procesy. Ako ukazuje vyššie menovaná kauza, používajú na to svoju finančnú silu, ktorá dokáže ovplyvniť nielen predvolebné kampane, prieskumy preferencii, mediálnu politiku, ale aj vznik nových strán a likvidáciu existujúcich. Mimochodom, ak si všimneme novovzniknutú stranu 99,9 % a jej už dosiaľ vysoko nákladnú pred-predvolebnú kampaň, nemôžeme predsa uveriť, že si ju platia ľudia, tvoriaci v spoločnosti tých 99 percent. Takáto a podobné strany sú len ďalšími figúrkami na to, aby sa politické hry na politickej šachovnici stali pre radového občana-voliča neprehľadnejšie a aby sa dalo ešte viac „hrať s číslami“. Ako pred voľbami, tak pri sčítavaní hlasov.
Uveriť tvrdeniu, že je treba voliť „menšie zlo“ nie je dobre. Konať tak, je ešte horšie. Tým sa stráca akákoľvek šanca, aby sa vývoj na Slovensku v blízkej či ďalšej perspektíve zmenil k lepšiemu. Nedať šancu KSS, ktorá má zjavne reálny, uskutočniteľný program na zmenu vývoja v prospech väčšiny občanov je veľká škoda. Hlavne pre naše deti a vnukov, ale aj pre budúcnosť celého Slovenska.
Pavol Suško
zdroj: kss.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>