VOĽBY12: Politické strany už čoskoro vstúpia do oficiálnej kampane

volby_1 www.ipolitika.sk

Bratislava 13. januára  - Politické strany už čoskoro vstúpia do oficiálnej kampane pred predčasnými parlamentnými voľbami. Tie sa uskutočnia o dva mesiace, 10. marca. Do kampane vstúpi 26 kandidujúcich strán 18. februára. Už dnes sa však voličom mnohé prihovárajú z billboardov či na stretnutiach s voličmi. Strana 99 percent sa objavuje aj na obrazovkách televízií Markíza a JOJ. Jej reklama nie je označená ako politická reklama a vysiela sa mimo oficiálnej kampane. Rada pre vysielanie a retransmisiu tento prípad prešetruje.
Oficiálna kampaň sa začína podľa Zákona o voľbách do Národnej rady SR 21 dní pred dňom volieb a trvať bude aj počas volebného dňa. Volebné moratórium totiž v parlamentných voľbách na Slovensku neplatí. Až do skončenia hlasovania je však zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov.
V rámci oficiálnej kampane vyhradia Slovenský rozhlas a Slovenská televízia najviac po 30 minút vysielacieho času pre kandidujúci politický subjekt, spolu však najviac 10 hodín vysielacieho času na vysielanie politickej reklamy. Zároveň zabezpečia zreteľné označenie a oddelenie tohto vysielania od ostatných relácií odvysielaním oznamu, že ide o platené vysielanie. Rovnako 10 hodín vysielacieho času vyčlenia rozhlas a televízia na diskusné relácie.
Za politickú reklamu sa nepovažuje vysielanie spravodajských a publicistických relácií, ak sa realizujú spôsobom a za okolností ako v čase mimo kampane. Zároveň nesmie byť počas kampane znevýhodnená žiadna kandidujúca politická strana alebo koalícia.
Na prezentáciu politických subjektov slúžia aj volebné plagáty a iné nosiče informácií, ktoré možno umiestňovať na obcou vyhradených miestach. Takéto plochy musia zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich politických strán alebo koalícií.
Do volebného súboja ide 26 politických subjektov s vyžrebovanými číslami – 1 Zelení, 2 KDH, 3 SDĽ, 4 SNS a 5 OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, 6 SaS, 7 PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ, 8 Náš kraj, 9 Strana zelených, 10 Ľudová strana Naše Slovensko, 11 Smer-SD, 12 Zmena zdola – Demokratickej únii Slovenska, 13 Národ a Spravodlivosť, 14 KSS, 15 Strana Rómskej únie na Slovensku, 16 Most-Híd, 17 99 percent, 18 ĽS-HZDS, 19 Strana + 1 hlas, 20 Robíme to pre deti – SF, 21 Obyčajní ľudia, 22 SDKÚ-DS, 23 Strana občanov Slovenska, 24 SMK, 25 Strana slobodné slovo, 26 Strana živnostníkov Slovenska.

www.ipolitika.sk

 

zdroj: (TASR)

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to VOĽBY12: Politické strany už čoskoro vstúpia do oficiálnej kampane

  1. Babi hovorí:

    Prosím Vás ako je možné že právo,zákony a predpisy v tomto štáte neplatia pre ministerku spravodlivosti. Oficialná kampaň sa má začať 18 februvára. Preňu nič neplatí? Načo má tie reči keď ich ona porušuje? Mám traum ,už sa bojím otvoriť ladničku aby som ju tam nenašla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>