VLÁDA: K prioritám rozvojovej pomoci patrí naďalej Keňa,Južný Sudán a Afganistan

pic1617 www.ipolitika.sk

Bratislava – Poskytovanie oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA)SR sa tento rok primárne zameria na pomoc najchudobnejším, hľadanie nových príležitostí, vytváranie a posilnenie domácich kapacít. Vyplýva to z národného programu ODA SR na rok 2012, ktorý dnes schválila vláda.
Dvojstranná rozvojová pomoc je hlavným a najdôležitejším komponentom ODA. V snahe udržať a rozšíriť dosiahnuté výsledky slovenských subjektov v najmenej rozvinutých prioritných krajinách sa zameria na Afganistan, Južný Sudán a Keňu. Realizovať sa bude hlavne formou výziev na projekty a granty.
V Afganistane sa podporí zvyšovanie kvality univerzitného a odborného vzdelávania, zlepšenie poskytovania a prístupu k zdravotníckej starostlivosti pre znevýhodnené komunity, ako aj sociálny a ekonomický rozvoj vidieckych oblastí.
SR poskytuje rozvojovú pomoc Južnému Sudánu od roku 2005. Nielenže ju mieste obyvateľstvo vysoko oceňuje, ale Slovensko si ňou získava aj veľmi dobré renomé. Podporia sa projekty, ktoré zlepšia zdravotnú úroveň vrátane prístupu k zdravotnej starostlivosti pre znevýhodnené komunity. Ale tiež budovanie škôl, kurzov profesijných zručností, vzdelávanie učiteľov, zdravotného personálu a lekárov.
V Keni sa zase nadviaže na dosiahnuté výsledky a početné aktivity slovenských subjektov z prostriedkov ODA od roku 2003. Projekty majú byť zamerané napríklad na podporu vzdelávania s dôrazom na uplatnenie sa mladých ľudí na trhu práce či podporu poľnohospodárskej produkcie a zlepšenie ochrany životného prostredia prostredníctvom rozvoja farmárstva a vidieckych komunít.
V tomto roku budú dobiehať pokračujúce projekty aj v Bielorusku, Bosne a Hercegovine, Etiópii, Gruzínsku, Kirgizsku, Macedónsku, Moldavsku, Mongolsku, Srbsku, Ukrajine, Uzbekistane či Vietname.
Kľúčovými regiónmi technickej pomoci bude západný Balkán, krajiny Východného partnerstva (Ukrajina, Moldavsko, Bielorusko a Gruzínsko) a Južného susedstva (najmä Egypt a Tunisko).
Celková rozvojová pomoc Slovenska za tento rok je 68.810.931 eur. Z toho dvojstranná rozvojová pomoc predstavuje 8.522.421 eur, avšak z toho záväzky z predchádzajúcich rokov činia 5.086.000 eur. Na nové projekty a humanitárnu pomoc je v roku 2012 k dispozícii 3.436.471 eur. Na výzvy pre Afganistan, Južný Sudán a Keňu sa rozdelí 650.000 eur, na výzvy pre technickú pomoc 325.000 eur.

www.ipolitika.sk

 

zdroj: TASR
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>