Vláda chystá opatrenia proti študentom a invalidom

smer logo www.ipolitika.sk

„Antisociálna brutalita na ľuďoch.“ Takto nazval predseda SMERU-SD Robert Fico pripravovanú novelu zákona o službách zamestnanosti, ktorou chce ministerstvo práce sprísniť od apríla tohto roka podmienky poberania viacerých príspevkov pre nezamestnaných.

Podľa expremiéra sa vláda snaží šetriť na najchudobnejších a najslabších. Pripravovaná novela podľa jeho slov vezme invalidom istoty a zlikviduje absolventov škôl v rámci absolventskej praxe. „Ide o najcitlivejšie skupiny ľudí, ktoré potrebujú nejakú mieru istoty, že keď nevie sám objektívne niečo urobiť, že príde nejaká podporná iniciatíva zo strany štátu. Ak už toto nie je vládu sväté, že najslabší, ktorí sa nevedia sami o seba postarať, potrebujú pomoc, tak na nich predovšetkým siahnu, lebo vedia, že takíto ľudia nemôžu spustiť nejaký krik a brániť sa, ako sa napríklad vedia brániť banky, keď sme sa rozhodli zaviesť bankovú daň v určitej výške,“ uviedol Robert Fico.

Predseda SMERU-SD kritizoval aj spôsob, akým chce ministerstvo práce presadiť novelu zákona o službách zamestnanosti. Nepáči sa mu, že minister práce Jozef Mihál  predkladá novelu v skrátenom legislatívnom konaní a chce o nej rokovať na poslednej schôdzi Národnej rady SR. „Charakteristickou bodkou po tomto pravicovom zlepenci bude jeden z najhorších antisociálnych zákonov, aké kedy slovenská zákonodarná sila dokázala vytvoriť,“ uviedol R. Fico. „Skutočným a jediným dôvodom, pre ktorý sa minister snaží pretláčať návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní, je znížiť výdavky na podporu v zamestnanosti na Slovensku. Minister Mihál sa rozhodol, že chce šetriť a rozhodol sa, že bude šetriť na tých, ktorí už dnes patria medzi najchudobnejších a bezpochyby sociálne sú najbezbrannejší,“ dodal poslanecNárodnej rady SR za stranu SMER-SD Branislav Ondruš.

www.ipolitika.sk

B. Ondruš na novele kritizoval najmä skrytú novelu zákona o minimálnej mzde. Podľa výpočtov sociálnych demokratov by tak mohli mladí ľudia do 25 rokov v istých prípadoch pracovať za čistú mzdu na úrovni 210 až 220 eur. „Ja osobne považujem za nehoráznosť, že takéto niečo navrhuje človek, ktorý sa verejne v médiách vyjadril, že potrebuje 400 eur na každý deň, aby si mohol pokojne žiť a dnes chce, aby ľudia, ktorí sú povinní starať sa nielen o seba, ale aj živiť svoje rodiny, pracovali za mesačnú čistú mzdu na úrovni asi 215 eur. Za 215 eur čistého mesačne si dnes na Slovensku nikto nezariadi stravu a ubytovanie ani len pre seba, nieto ešte pre svoju rodinu,“ povedal B. Ondruš. 
Nepáči sa mu ani zmena, ktorá upravuje fungovanie chránených dielní. Podľa jeho vyjadrení návrh zákona povedie k likvidácii chránených dielní a pracovísk a invalidných ľudí zavrie medzi štyri steny a odsúdi ich na samotu a zúfalstvo. „Ľudia, ktorí majú napríklad čiastočnú invaliditu, sa ocitnú na dlažbe, ocitnú sa medzi nezamestnanými a budú odkázaní iba na základné sociálne dávky, prípadne základný invalidný dôchodok, ktorý majú. Chránené dielne sú dnes jediným spôsobom, ako invalidní ľudia môžu žiť aspoň trošku normálnym životom, ako môžu udržiavať kontakt, nazvime to – so zdravou spoločnosťou,“ konštatovalBranislav Ondruš.

Líder sociálnych demokratov potvrdil, že po parlamentných voľbách sa bude jeho strana snažiť zmeny  v zákone zrušiť.  „V plnej nahote sa ukazuje podstata pravicového zlepenca, kde každému je všetko úplne jedno a kde sú pripravení zahlasovať za hocijakú hlúposť len preto, lebo potrebujú nájsť nejakú korunu a potom túto korunu možno použiť na úplne iný účel. My urobíme všetko pre to, aby istoty, ktoré sú v tomto zákone zakotvené sa opätovne do zákona vrátili. Ľudia si žijú svoj každodenný život a myslím si, že majú nárok na normálny, slušný každodenný život s určitou mierou istoty, garantovanou týmto štátom,“ dodal na záver Robert Fico.


video k článku

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>