Sú garancie pre absolventov bez práce reálne?

4x4web_02-thumb www.ipolitika.sk

Nemôže to fungovať. Je to ľavicové opatrenie. Bude to stáť veľa peňazí. Aj takéto reakcie sme zachytili v súvislosti s našim návrhom, aby štát garantoval absolventom pracovné miesto, rekvalifikáciu, alebo stáž, ak si do šiestich mesiacov nenájde prácu. Na všetky otázky odpovedá poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Ako si to mám v praxi predstaviť?

Je to modelované na New Deal for Young People, ktorý urobili vo Veľkej Británii koncom 90. rokov. Už dnes sa štát snaží pomáhať nezamestnaným cez nástroje ako sprostredkovanie práce, rekvalifikácia a finančná podpora tvorby pracovných miest. Štátna garancia bude tlačiť na byrokraciu, aby jej nikto neprekĺzol cez prsty.

Nebude to príliš drahé?

Z verejných peňazí, najmä z eurofondov, platíme rôzne nástroje pomoci nezamestnaným. Len výsledky sú často rozpačité. Náš návrh zvýši tlak na efektívnosť. Zároveň to bude jasný a merateľný záväzok vlády, ktorý sa bude dať ľahko kontrolovať. Finančná náročnosť je oproti súčasnosti nízka, je to vec dobrej vôle a lepšej organizácie.

www.ipolitika.sk
Prečo práve absolventi, nemalo by ich dostatočne pripraviť štúdium na škole?

Absolventi a mladí ľudia všeobecne sú u nás obzvlášť zraniteľnou skupinou, kde treba začať. Bez práce si veľmi rýchlo osvoja ničivé návyky, ktoré ohrozujú ich budúcnosť. A reálne je to návrh riešenia najmä pre absolventov stredných, nie vysokých škôl, ktorí majú lepšie výhliadky nájsť si prácu. Kvalite školstva sa v programe SDKÚ-DS venuje veľa bodov, no nezamestnanosť mladých nie je len vec kvality vzdelania, ale aj iných faktorov. Rodinného zázemia, či trhovej uplatniteľnosti povedzme všeobecného stredoškolského vzdelania.

Nezvýši tento návrh motiváciu absolventov predĺžiť si po maturite posledné prázdniny?

Naopak, je to tlak na mladých bez práce, že nemôžu byť v evidencii nezamestnaných len tak pasívne. Pre absolventov z toho nebudú plynúť v porovnaní s dnešným stavom žiadne privilégiá ani vyššie dávky. Ale viac aktivity. Napríklad povinnosť zúčastňovať sa na kurze, behať po zamestnávateľoch, či robiť stáž.

Nebolo by vhodné zapojiť do toho súkromný sektor?

Samozrejme, že podstatné je vytvárať také podmienky, aby pracovné miesta vytvárali súkromní zamestnávatelia. Tento projekt je pomoc pre mladých, aby sme zvýšili ich šance na trhu práce, nie náhrada “normálneho” pracovného miesta. Okrem toho, SDKÚ-DS dlhodobo navrhuje prevziať austrálsky model – rozšírený aj v niektorých európskych prajinách -, kde sú okrem úradov súčasťou siete aj súkromní neziskoví a ziskoví poskytovatelia. Tí sú platení za výsledky, teda za nájdenie práce pre nezamestnaného.

Viac informácií o tom, ako chce SDKÚ-DS podporiť tvorbu pracovných miest, nájdete tu:

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>