Štefan Zelník pre TV Patriot: SNS dlhodobo presadzuje len jednu zdravotnú poisťovňu

Stefan-Zelnik-330x290 www.ipolitika.sk

Bratislava, 9. januára 2012 – Poslanec NR SR za SNS Štefan Zelník sa pre TV Patriot vyjadroval k téme, že SNS dlhodobo presadzuje len jednu štátnu zdravotnú poisťovňu, súkromné by slúžili len na nadštandard v zdravotnom poistení:

www.ipolitika.sk

K. MATZOVÁ, redaktorka: “Vo väčšine vyspelých krajín funguje iba jedna zdravotná poisťovňa. Slovenská národná strana už niekoľko rokov navrhuje, aby sa k tejto možnosti priklonilo aj Slovensko. V závere uplynulého roka boli niekoľkokrát medializované informácie o miliónových ziskoch zdravotných poisťovní. Tie od poistencov vyberajú poistné, pretože na to majú nárok zo zákona. Príjmy majú teda zaručené a jednoducho naplánované. Slovenskému občanovi nezostáva nič iné, iba platiť poistné a dúfať, že ho lekári vždy a načas ošetria. Väčšina vyspelých krajín má pritom iba jednu zdravotnú poisťovňu a k tejto možnosti by sa mohlo vrátiť aj Slovensko.”
Štefan ZELNÍK, poslanec NR SR za SNS, (písomné stanovisko): “Už pred voľbami v roku 2006 sme v programe Slovenskej národnej strany jednoznačne hovorili, že Slovensku stačí jedna zdravotná poisťovňa, ktorá bude pod verejnou kontrolou a bude zabezpečovať štandardnú zdravotnú starostlivosť.”
K. MATZOVÁ: “Nadštandard navrhovali riešiť systémom pripoistenia, pri ktorom sa mohlo vytvoriť konkurenčné prostredie pre viaceré poisťovne.”
Š. ZELNÍK: “Bohužiaľ k tomuto kroku nebola politická vôľa. Právnici z ministerstva zdravotníctva tvrdili, že podľa právneho rozboru zisk zdravotné poisťovne tvoriť nemôžu. V rozpore s tým tvrdením vydal Ústavný súd nález možnosti tvorby zisku. A to sme aj rešpektovali.” 
K. MATZOVÁ: “Dnes sú národniari o to viac presvedčení, že pre Slovensko je dostačujúca jedna zdravotná poisťovňa pod kontrolou vlády, parlamentu a verejnosti. Nesmela by podnikať, ale starať sa o výber poistného a spravodlivé prerozdeľovanie finančných prostriedkov medzi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Zároveň by kontrolovala ich účelné vynakladanie pri diagnostike a liečbe.”
Š. ZELNÍK: “Preto aj v budúcom volebnom období budeme presadzovať, aby štandardnú zdravotnú starostlivosť zabezpečovala iba jedna verejnoprávna inštitúcia, ktorá okrem réžie na svoju správu vráti všetky peniaze späť do zdravotného systému.”

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to Štefan Zelník pre TV Patriot: SNS dlhodobo presadzuje len jednu zdravotnú poisťovňu

 1. Gabo Karácsony hovorí:

  Jediná verejnoprávna nezisková inštitúcia, zabezpečujúca hradenie základnej zdravotnej starostlivosti o všetkých občanov, by mohol byť prvým krokom k úplnému zrušeniu povinného zdravotného poistenia.
  Poskytnutie tzv. bezplatnej zdravotnej starostlivosti patrí k našim ústavným právam. Preto výber povinného poistenia od pracujúcich občanov je neústavný! Zdravotná starostlivosť pre ostatných občanov, mimo pracovného procesu, alebo občanov, ktorí sú platení z verejných prostriedkov, sa hradí z vybraných daní a teda zase z prostriedkov, ktoré vytvárajú ľudia v pracovnom procese.
  Niet žiadneho relevantného dôvodu, aby zdravotná starostlivosť o všetkých občanov nebola hradená z daní ! Výber zdravotného poistného, a to ešte k tomu, iba od časti občanov, je špecifická daň a teda niet dôvodu hovoriť o poistnom.
  Tvrdím, že povinné zdravotné poistenie nepotrebujeme, ale treba nastaviť daňový systém tak, aby sa z daní mohla hradiť zdravotná starostlivosť o všetkých občanov. Úspory a neskutočné zjednodušenie života ľudí a podnikateľov by boli nesporné !
  Aj toto presadzujem v programe strany PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>