Štátny SPP prepúšťa ľudí aj napriek vysokým ziskom

smer logo www.ipolitika.sk

Strana Smer-SD chce v prípade úspechu v marcových predčasných parlamentných voľbách v spoločnostiach, kde má štát majoritné podiely, presunúť viac riadiacich kompetencií z predstavenstva na valné zhromaždenie. Uviedol to predseda strany SMER-SD Robert Fico ako reakciu na kroky  Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), ktorý aj napriek vysokým ziskom chystá prepúšťanie stoviek ľudí. Strana SMER-SD pripravuje návrh zákona, ktorým by sa malo zabrániť minoritným zahraničným akcionárom riadiť podniky bez vplyvu štátu prostredníctvom svojej väčšiny v predstavenstvách.

„Pripravíme návrh, ktorý dá valnej hromade, tam kde má štát väčšinu, právo podávať cenové návrhy, ale určite presunieme na valnú hromadu aj ďalšie právomoci, ktoré zabránia menšinovému akcionárovi francúzskemu a nemeckému, aby prijímali takéto nemorálne a antisociálne kroky. Nebudeme súhlasiť so žiadnym dopredajom akcií, ktoré dnes ovláda štát a Slovenská republika. Naopak, pokúsime sa posilniť postavenie štátu ako akcionára v týchto podnikoch,“ povedal R. Fico. Líder SMERU-SD zdôraznil, že jeho strana nikdy nebude súhlasiť so žiadnou privatizáciou strategických podnikoch ani súhlasiť so žiadnym dopredajom akcií, ktoré dnes ovláda štát.

Líder sociálnych demokratov uviedol, že skupina SPP prepustí zo 4 kompresorových staníc na území Slovenska počas februára a marca tohto roku približne 120 zamestnancov. „Chcem pripomenúť, že ide o pracoviská v regiónoch, kde si ľudia prakticky nemajú možnosť nájsť zamestnanie. Jedna stanica je v okrese Veľký Krtíš, druhá v okrese Rožňava, pracovisko Jablonovo, tretia stanica je vo Veľkých Kapušanoch a štvrtá v Ivanke pri Nitre. Musím dodať aj to, že sa chystá ďalšie prepúšťanie a v priebehu roka 2012 má byť z SPP prepustených ďalších 250 až 300 zamestnancov,“ povedal Robert Fico.

Podľa expremiéra sa SPP snaží o znižovanie nákladov za každú cenu a zvyšovanie výnosnosti  a ziskov.  To sa prejavuje aj v náraste cien plynu, ktorý počas vlády Ivety Radičovej stúpol takmer o 16 percent. „Nerozumieme tomu – podnik s väčšinovou účasťou štátu, miliardové zisky – stúpanie ceny plynu o 16 percent, čo ľudia veľmi ťažko znášajú – plus prepúšťanie stoviek ľudí často z miest, kde títo ľudia nevedia, čo majú robiť. Na jednej strane vláda mlčí a toleruje, hoci je väčšinový akcionár v SPP, prepúšťanie ľudí, na druhej strane do tých istých regiónov vláda dáva investičné stimuly pre ďalšie firmy, aby tam vytvárali pracovné miesta. Štát dáva peniaze, ktoré by mohli byť použité niekde inde, a pritom mlčky pozerá na to, že miliardová firma so ziskami prepúšťa stovky ľudí. To je čosi, čo už úplne stráca logiku,“ uviedol R. Fico.

www.ipolitika.sk

„V tejto situácii ak štát a predstavitelia vlády nie sú schopní zasiahnuť, aby zachránili aspoň niekoľko sto pracovných miest, tak to považujem za absolútny prejav nekompetentnosti a za prejav politickej nehoráznosti zo strany pravicovej vládnej koalície,“ doplnil poslanec NR SR za stranu SMER-SD Branislav Ondruš.

Podľa exministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka je za vzniknutú situáciu zodpovedná vláda Ivety Radičovej, ktorá zlyhala pri kontrole štátneho majetku. „Pokiaľ si všimneme konsolidovanú závierku roku 2010 SPP, je tam nečakaný nárast nákladov o 25 percent, čo je 530 miliónov eur.  Napriek tomu dokázal tento podnik vytvoriť zhruba 450 miliónov eur zisk. Dneska sa SPP tvári, že musí kompenzovať tento nárast nákladov a robí to tým najprimitívnejším spôsobom, a to je prepúšťanie pracovníkov, ale nie vo svojej centrále v Bratislave, ale v lokalitách, ktoré sú najviac zaťažené mierou nezamestnanosti na území Slovenska. A preto si myslíme, že vláda mala zasiahnuť,“ spresnil Ľ. Jahnátek.

Robert Fico pripomenul, že štát má síce v akciovej spoločnosti väčšinu, 51%, no rozhodujúcim orgánom je predstavenstvo. V ňom má štát menšinu, len troch zo siedmich členov predstavenstva.  To je podľa expremiéra dôkazom toho, že „si s ním menšinový akcionár robí, čo chce.“ „Prepúšťa sprivatizovaná akciová spoločnosť, v ktorej má štát stále väčšinu a v ktorej si menšinoví akcionári so 49 percentami robia to, čo sa im zachce a vôbec pritom nehľadia na záujmy Slovenskej republiky, na území ktorej podnikajú. Smer- SD demokracia považuje za nemorálne a proti záujmom Slovenskej republiky, ak firma, ktorá zarába každý rok miliardy, prepúšťa stovky ľudí,“ konštatoval šéf SMERU-SD s tým, že SPP mala v roku 2010 zisk po zdanení 561 miliónov eur, rok predtým dosiahol jej zisk 622 miliónov eur.


video k článku

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>