Štatistický úrad môže mať pre rozpočet na jeseň problémy so svojím chodom

images www.ipolitika.sk

Bratislava 14. januára  - Štatistický úrad (ŠÚ) SR môže mať podľa svojej predsedníčky Ľudmily Benkovičovej vzhľadom na svoj tohtoročný rozpočet už na jeseň “obrovský” problém so zabezpečením bežných výdavkov, tovarov a služieb, teda servisom, ktorý je nevyhnutný pre jeho fungovanie. Úrad má tento rok k dispozícii 19,3 milióna eur, chýbať mu má okolo 1,5 milióna eur. “Rozpočet je z hľadiska potrieb úradu reštriktívny,” konštatovala pre TASR.
Štatistický úrad chce preto rovnako ako vlani šetriť, ako však pripomenula Benkovičová, 94 % realizovaných zisťovaní sa robí na základe európskej legislatívy. “Je to vnímané ako medzinárodný záväzok,” poukázala. Úrad preto podľa jej slov nemôže rozhodnúť o tom, že by prípadne niektoré zisťovania nerobil. Úrad vlastné príjmy nemá, potrebné financie má iba zo štátneho rozpočtu.
Rozpočet úradu považuje Benkovičová za veľmi napätý, pričom avizovala, že po marcových parlamentných voľbách ho bude potrebné otvoriť. “Vidím to ako úlohu pre to budúce obdobie, ako povinnosť otvoriť znovu tú kapitolu a komunikovať to s príslušným ministerstvom a rozhodnúť sa, ako to budeme riešiť,” zhrnula.

www.ipolitika.sk

V tejto súvislosti upozornila, že údaje, ktoré ŠÚ SR poskytuje, sú dôležité pre rozhodovanie a pre prijímanie rôznych závažných rozhodnutí, ktoré určujú smerovanie Slovenska.

 

zdroj: (TASR)

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>