Štát vlani zlacnel o vyše jednu miliardu eur

www.ipolitika.sk
Splnené sľuby | SDKÚ-DS | 04. 01. 2012
Štátny rozpočet v minulom roku hospodáril s deficitom, ktorý bol o viac ako štvrtinu nižší ako v roku 2010. Znamená to, že štát za uplynulý rok zlacnel takmer o 1,2 miliardy eur. Plníme sľub o spomalení zadlžovania Slovenska. Ako vždy, keď je ministrom financií Ivan Mikloš, podpredseda SDKÚ-DS.Podľa ministerstva financií by celá verejná správa – teda okrem štátneho rozpočtu napríklad aj samosprávy alebo Sociálna poisťovňa – mala za minulý rok vytvoriť deficit zodpovedajúci 4,9 percenta HDP.

Je to výrazné zlepšenie oproti viac ako ôsmim percentám v roku 2010. Slovensko sa vďaka tomu zaradilo medzi krajiny s najrýchlejším tempom ozdravenia verejných financií v celej EÚ.

Lepšie hospodárenie štátu sa podarilo dosiahnuť najmä úsporami na strane výdavkov. Spolu s decembrovým schválením ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý zaviedol strop na celkový verejný dlh, sú to dva významné kroky k obnoveniu dôveryhodnosti Slovenska. Tá významne utrpela prudkým zhoršením stavu verejných financií v rokoch 2009 a 2010. Žiadna vláda však už nebude môcť bezhlavo zadlžovať Slovensko.

www.ipolitika.sk

Chceme pokračovať

V tomto roku pokračujeme v znižovaní deficitu verejných financií aj napriek tomu, že dlhová kríza v eurozóne, predčasné voľby a obmedzený mandát vlády vyplývajúci z novely ústavy výrazne skomplikovali podmienky na ozdravenie verejných financií.

Je to najdôležitejšia priorita, základ pre všetky ostatné riešenia, pre podporu tvorby pracovných miest či podporu rodiny. Príklady Grécka, Talianska či Maďarska ukazujú, že nezodpovednosť vo verejných financiách dokáže veľmi rýchlo ohroziť kvalitu života občanov.

Deficit verejných financií chceme znížiť pod tri percentá HDP už v roku 2013. Tvrdým úsporám by sa vyhli len oblasti dôležité pre úspešný rozvoj, najmä školstvo a výstavba dopravnej infraštruktúry.

To je jediný spôsob, ako stabilizovať Slovensko v súčasnosti a zároveň pripraviť našu krajinu na obdobie po roku 2020, keď sa začne prudko zvyšovať počet starších ľudí.

 

zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>