Splnené sľuby: Súdne rozhodnutia sú už na internete

fotka-thumb www.ipolitika.sk

Od januára musia súdy zverejňovať svoje rozhodnutia na stránke rozhodnutia.sk. ”Dnes je zreteľné a viditeľné možno ešte viac ako kedykoľvek predtým, že kontrola orgánov, ktoré majú hľadať spravodlivosť a chrániť právo je nevyhnutná a dôležitá,” povedala podpredsedníčka SDKÚ-DS, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Doteraz niektoré súdy poskytovali žiadateľom iba niektoré rozhodnutia. Väčšinou však zostávali skryté v súdnych spisoch – videli ich maximálne účastníci konaní a v prípade, že išlo o veľkú kauzu sa k nim niekedy dostali médiá.

“Od začiatku presadzovania zmien v súdnictve hovorím, že súdnictvo je vec verejná. Sudcom patrí nezávislosť pri rozhodovaní, verejnosti však náleží kontrola nezávislého rozhodovania sudcov,” zdôraznila Lucia Žitňanská.

 

Doteraz nebolo výnimkou, že ľudia museli čakať aj týždne, mesiace, kým mohli vidieť ako súd rozhodol v nejakom prípade. Ak chcel niekto vidieť ako súdy rozhodovali napríklad v pracovnoprávnych sporoch, musel vedieť spisové značky, podať žiadosť na súd a čakať, či súd rozhodnutie sprístupní.

www.ipolitika.sk

Zverejňovanie umožní zvýšiť tlak na kvalitu, verejnú aj odbornú diskusiu o rozhodnutiach súdov. Zároveň je to aj praktická pomoc pre tých, ktorých čaká spor a môžu sa pozrieť, ako súdy rozhodujú v podobných prípadoch.

“Z rozhodnutí slovenských súdov už nie je tajný artikel, ku ktorému sa ťažko dostanete. Je to voľne prístupný materiál, ktorý má byť sledovaný, čítaný, porovnávaný,” dodala Lucia Žitňanská.

Viac informácií, ako chce SDKÚ-DS pokračovať v reforme justície po voľbách 2012, nájdete tu:

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>