Šou programy namiesto riešení pre voličov

haber www.ipolitika.sk

24. 01. 2012 - Až teraz sa ozývajú hlasy, že kauza Gorila by mala zmeniť aj systémy fungujúce v politických stranách.

Ako prvý však na to upozornil už pri prevalení kauzy Vladimír Mečiar. Nezaoberal sa bolestínstvom, že vlastne kauza Gorila potvrdzuje, prečo odstavili Mečiara. Aby mohli privatizovať strategický majetok. A nerobili tak len po roku 1998, ale aj po roku 2002, kedy ĽS-HZDS opäť vyhrala voľby. Lenže Smer odmietol ísť do spoločnej vládnej koalície a tak znova dostal šancu vládnuť Dzurinda. Dnes už vieme, prečo?

Predseda ĽS-HZDS pri kauze Gorila vravel o minimálnych podmienkach, aké by mali platiť pre politické strany, ktoré sa chcú uchádzať o dôveru ľudí, aby mohli sedieť v parlamente. Medzi minimálnymi požiadavkami Mečiar vravel o tej, aby taká strana pôsobila na celom území Slovenska. Tak by to aj v demokracii malo byť. Dnes sme však svedkami vzniku strán, ktoré majú len hŕstku členov a ich strana žiadnu politickú prácu v regiónoch nevytvára. Pozrime sa na SaS, či najnovších 99 percent. Podľa Mečiara, by zároveň také strany nemali mať počet členov pod päť tisíc členov.

Od čias legendárneho Volfa sa však zaužíval systém, keď sa celé strany vojdú do jedného výťahu. A tento scenár opakuje trebárs aj Matovič so svojim experimentom pozbieraných rôznych ex politikov, z ktorých sú už zjavne viacerí skôr exotmi ako politikmi. Treťou minimálnou podmienkou bol u Mečiara predpoklad, že takáto strana bude vykonávať svoju prácu minimálne rok, kým sa bude môcť uchádzať o kreslá v parlamente.

www.ipolitika.sk

Potom by sa nemohlo stať, že máme historicky vo voľbách najviac zúčastnených strán, ktoré zjavne hrajú o volebné bingo. Z vecí verejných sa tak stala súťaž hodná internetového či sms hlasovania divákov. Vôbec nejde o správu vecí verejných. Náš politický systém sa stal neprehľadným a o to zrejme ide všetkým, ktorí radi lovia v mútnych vodách politického chaosu.

A voliči im na tieto návnady skáču, akoby stratili rozum. A nepremýšľali nad témami, aké ponúkajú kandidáti, ktorí hovoria trebárs o zamestnanosti na vidieku a o regionálnom rozvoji celého Slovenska, o čom hovorí napríklad program ĽS-HZDS. Stačí si spomenúť, že táto strana trebárs aj v menšinovom postavení v parlamente po roku 2006 dokázala presadiť tzv. Cabaj – Mečiarov zákon o zníženej sadzbe DPH na predaj z dvorov. Ten napomáhal rastu zamestnanosti na vidieku. Lenže na Slovensku akoby kampaň nebola o vecných riešeniach. Ale len o Gorile, a o podobných šou programoch vo večerných správach.

Stanislav Háber

 

zdroj: hzds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>