Slovensko je na čele rebríčka zdražovania – SMER-SD navrhuje opatrenia

smer logo www.ipolitika.sk

Na Slovensku máme najvyššie ceny za posledných päť rokov a zdražovanie nadobúda neúnosné rozmery. Medziročná inflácia u nás  meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) bola v novembri minulého roka vyššia v porovnaní s priemerom za eurozónu aj v porovnaní s priemerom za celú Európsku úniu. V eurozóne sa ceny zvýšili o 3 %, v rámci celej EÚ o 3,4 %, ale na Slovensku bol rast až na úrovni 4,8 %. Podľa lídra sociálnych demokratov Roberta Fica je jedným z hlavných dôvodov nárastu cien na Slovensku zlyhanie vlády Ivety Radičovej.„Vláda Ivety Radičovej úplne rezignovala na akúkoľvek regulačnú politiku.  K rastu cien výrazne prispelo aj zvýšenie dane z pridanej hodnoty a ďalších spotrebných daní.. A napriek tomu, že sme upozorňovali vládu, čo to bude znamenať pre životnú úroveň ľudí, tak to pravicová vláda aj urobila. Dnes je Slovensko krajina, kde reálne nám klesajú mzdy. Je to predovšetkým dané tým, že zdražovanie ide rýchlejšie, ako je rast našich platov. A preto môžeme povedať, že výsledkom politiky, ktorú sme videli v roku 2011, je aj pokles životnej úrovne ľudí v našej krajine,“ uviedol Robert Fico, predseda strany SMER- SD.

Najviac sa zdražovalo v doprave, rástli aj ceny energií, potravín a bývania. „To sú štyri komponenty, ktoré sa dotýkajú každého jedného človeka na Slovensku. A pravdepodobne aj preto je taká veľká miera nespokojnosti so smerovaním tejto krajiny, preto vo všetkých tých oblastiach, ktoré každý deň človek potrebuje, pociťujú ľudia veľký tlak na ďalšie a ďalšie výdavky,“ myslí si líder SMERU-SD.

Sociálni demokrati navrhujú niekoľko opatrení. Smer-SD chce v prípade úspechu v predčasných parlamentných voľbách vrátiť do platnosti zákon, ktorý umožní predkladať návrhy na zvyšovanie cien valným zhromaždeniam spoločností a nie ich predstavenstvám. Podľa Roberta Fica totiž štát v súčasnosti nemá šancu kontrolovať, či cenový návrh bude alebo nebude podaný. Strana tiež plánuje vrátiť ministerstvo hospodárstva do cenového poradia. „Podľa platného predpisu, ktorý platil za našej vlády, ministerstvo hospodárstva sa vyjadrovalo k cenovým návrhom, oponovalo tieto návrhy a účastník cenového konania, teda ten, kto žiadal zvýšenie cien plynu, elektriny, sa musel s týmto vysporiadať. A mali s tým veľké problémy, pretože argumentácia ministerstva hospodárstva bola často veľmi silná a často to viedlo aj k tomu, že samotný navrhovateľ na zvýšenie  cien energií tento návrh stiahol, alebo ho upravil,“ dodalR. Fico.

www.ipolitika.sk

Ako tretí krok chce SMER-SD zriadiť na ministerstve hospodárstva analytické oddelenie, ktoré by sledovalo vývoj na trhu a vzťah regulačného orgánu a monopolov. Bývalý minister  hospodárstva Ľubomír Jahnátek kritizoval aj pripravovaný zákon o energetike, ktorý podľa jeho vyjadrení absolútne popiera právo na kolektívne posudzovanie v rámci regulačného úradu. „Pokiaľ by sa pripravený zákon o energetike – tretí energetický balík akceptoval v takej podobe, ako ho predložilo ministerstvo hospodárstva, o všetkých cenách v budúcnosti na Slovensku bude rozhodovať jedna osoba – predseda regulačného úradu,  už ani nie nejaký kolektívny orgán. Toto je to nebezpečenstvo, ktoré nám hrozí, ktoré sa ukázalo, že už teraz je nefunkčné a hrozí nám ešte viac. A preto si myslíme, že treba sa vrátiť naspäť k osvedčeným formám cenovej kontroly a vtedy môžeme zabezpečiť aj potrebnú stabilitu v oblasti vývoja cien pre spotrebiteľov v Slovenskej republike,“ uviedol Ľ. Jahnátek.   

Smer-SD avizuje aj znovuzavedenie zákona o obchodných reťazcoch, ktorý by mal regulovať neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch. „Dnes neexistuje žiadna brzda vo vzťahu medzi obchodnými reťazcami a tými, čo tam dodávajú potraviny. A obchodné reťazce si robia čo chcú. A keďže neexistuje žiadny zákon, my sa opäť vrátime k zákonu, ktorý bude regulovať správanie sa obchodných reťazcov a navrhujeme ako maximálnu sankciu 1 až 1,5 milióna eur pokutu, pokiaľ sa bude obchodný reťazec správať v rozpore so zákonom, ktorý v tej istej podobe, v tom istom obsahu  opäť vrátime do života,“povedal R. Fico.

Sociálni demokrati plánujú aj opätovné zavedenie zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na predaj výrobkov z dvora, ktorá bola na úrovni 6 %.  „Chceme rokovať s poľnohospodármi na tému, do akej miery vnímali pozitívne 6-percentnú sadzbu DPH na predaj tovaru z poľnohospodárskeho dvora. Je to veľká podpora predovšetkým domácich výrobcov, ktorí môžu priamo predávať svoj tovar na poľnohospodárskych dvoroch. Pokiaľ by sa ukázalo a urobila sa analýza, že tento efekt je dobrý, nebránime sa tejto myšlienke,“ doplnil líder SMERu-SD. Podľa jeho slov, ak bude strana vo vláde, bude vyvíjať tlak na prísnejšie kontroly dovozu rôznych druhoch potravín na územie Slovenska za ceny, ktoré sú neudržateľné a ktorým domáci výrobcovia nevedia konkurovať.  „Je to zlá kvalita a prichádza to z podozrivých oblastí. A ak vsadili slovenskí výrobcovia potravín na dobré a zdravé potraviny, tak ich treba v tomto podporiť najmä tým, že budeme brániť príchodu podobných tovarov,“ konštatoval na záver  R. Fico.

 

video k článku 

 

zdroj: strana-smer.sk

 

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>