Slabosti prezidenta v ťažkých časoch

hzds_logo www.ipolitika.sk

01. 01. 2012 - Novoročný prejav prezidenta veľa optimizmu ľuďom nepriniesol.

Pritom koniec roka sa niesol so správami o možnom oživení hospodárstva v roku 2012 aj u nás a bolo by dobré tieto pozitívne tendencie podporiť štátnickým prejavom. Ivan Gašparovič skôr hovoril o pokojnejšej jari, pritom ako vieme, práve vtedy sa vlastne všetko ešte len začne. Budú známe výsledky volieb a ak dopadne výber ľudí tak, ako ho predpovedajú agentúry prieskumu verejnej mienky, potom naozaj ako vraví Vladimír Mečiar voľby budú zbytočné. Parlamentné strany sa mohli dohodnúť už teraz aj bez volieb a mohli mať ústavnú väčšinu bez traumatizovania verejnosti.

Lenže nik nechcel predsedu ĽS-HZDS počúvať. Prvý ho nepočúval prezident, keď nepoveril inú osobu zostavením vlády potom, čo v minulom roku bola vláde Ivety Radičovej vyslovená nedôvera, ale vládne ďalej na odbobie takmer ôsmich mesiacov. Gašparovič podporil projekt parlamentných strán, ktoré sa dohodli ako v koalícii, tak v opozícii, že odvolaní vládnu ďalej. Táto deformácia systému priniesla množstvo problémov, keď trebárs pri proteste lekárov nebolo jasné, kto môže odvolaného ministra zdravotníctva už skutočne zbaviť funkcie.

A takých nezmyslov je viac. Z Mečiarovej analýzy vyplýva, že sme sa v podstate ocitli v monarchii, v ktorej neobmedzený vládca nepodlieha kontrole parlamentu, ale sám rozhoduje o vláde. A naša vláda po 11. októbri 2010 viac neskladá účty parlamentu, ale prezidentovi, ktorý zasa nepodlieha kontrole poslancov, len v špecifických prípadoch. A tento gordický ústavný uzol môže rozseknúť len výber občanov, na ktorých sa nezodpovední parlamentní politici rozhodli vyhovárať. Apelovanie prezidenta na ideály novembra 1989 a podobné úvahy boli v novoročnom prejave len prázdna vata bez obsahu, z ktorej sa ľudia nenajedia a vlastne nič Gašparovič týmito reminiscenciami nepovedal. Lepšie to dokáže vysvetliť svojim žiakom každý druhý učiteľ už na základnej škole.

www.ipolitika.sk

Od prezidenta v takomto postavení, v akom je dnes, by občan skôr očakával ídeu, akou sa Slovenská republika bude riadiť v najbližšom období, aby skúšky krízového vývoja sveta a Európy dokázala využiť v prospech svojich občanov. Ako sa majú správať štátne orgány, o ktorých dnes Gašparovič môže rozhodovať. Ale nerozhoduje, keď nie je schopný ani zrušiť poverenie neschopným ministrom, ktorí si to zaslúžia najviac. Nadbiehanie občanom v prípade spomínania protestu lekárov bolo navyše trápne. Lekári túto situáciu nevyšpičkovali predsa sami. Boli to konkrétne osoby nášho ústavného systému, ktoré ponechali tento stav zájsť až tak ďaleko.

Lenže to by musela naša hlava štátu kritizovať aj sama seba. Ľahšie sa nadbieha ľuďom a kritizuje to, čomu nahrávajú médiá. Lenže prezident v tomto postavení musí ukázať svoj pevný postoj. Postoj smerom k zlepšeniu pomerov a nie malosť v malicherných sporoch. Prognóza rozvoja Slovenskej republiky v 19. roku existencie samostatného štátu sa tak vďaka Gašparovičovi scvrkla na riešenie si osobných sporov s lekármi, čo je na prezidenta, ktorý je v takom silnom postavení, dosť málo. Gašparovič sa mohol na sklonku svojho pontifikátu ukázať ako líder, ktorý má víziu. Lenže ak na to nemal osobnostnú výbavu počas celého svojho pôsobenia v politike, nemôžeme to očakávať ani na konci jeho účinkovania vo verejných službách. Jeho slabosť nám teda v ťažkých časoch nijako nepomáha.

Stanislav Háber

 

zdroj: hzds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to Slabosti prezidenta v ťažkých časoch

  1. NASA SLOVENSKO :) hovorí:

    MOJE NAZOR JE ASI TO,,,CO BOLO AJ PREDTYM,,A CO JE AJ DOTERAZ,,,,CO NAM NAUCILI RODICIA,,A TO SI MAME RODIT DALEJ,,,NEMYSLIM SI NATO,,ZE SI PORODIT DETI,,,ALE NA NASE ZEMY…..SLOVACI VZDY BOLI HRDI NA TO,,KTO SME,,A ZACO SME,,,,POVIEME PRAVDU,,A ZIJEME NORMALNI ZIVOT,,,A HOTOVO,,,Z NICOHO NEROBIME VELKE PROBLEMY,,,STALE BOLO NEJAKO,,,A VZDY SME TO VLADLI,,,A NACO SME HRDI,,,ZE SA NEBOJIME BOJOVAT…..TAK TO JE MOJE NAZOR….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>