Rusko robí všetko pre to, aby nezačala vojna proti Iránu

lavrov www.ipolitika.sk

Lavrov: Ruská federácia robí všetko pre to, aby nezačala vojna proti Iránu

Moskva, 18. januára 2012, Rusko je vážne znepokojené z možných vojenských operácií proti Iránu a robí všetko možné na jeho odvrátenie, vyhlásil pre noviny predstaviteľ MZV RF Sergej Lavrov. „Ja nebudem hádať kedy sa to môže stať, no my robíme všetko pre to, aby sa to nestalo“, – vyhlásil Lavrov v stredu na tlačovej konferencii. „Následky útoku budú nepredstaviteľne veľké. My sa s tým vážne zaoberáme“, – doplnil minister.

.
Medzi negatívne následky napadnutia Iránu, predstaviteľ MZV RF uviedol obrovské počty utečencov z Iránu, ktorí môžu smerovať predovšetkým do Azerbejdžanu a odtiaľ do Ruska. „TO je hlavný, no zďaleka nie jediný problém. Táto operácia, ak k nej dôjde, nebude ľahká. Vyčísliť všetky následky nie je možné. Ona ešte viac prileje olej do tlejúceho ohňa medzi sunnitsko–šítske vzťahy. O tom ja nepochybujem. Nastane reťazová reakcia. Neviem si ani predstaviť kde ona môže skončiť“,, – doplnil minister.
.
www.ipolitika.sk
Informácie o možnom použití vojenských síl USA a Izraela proti jadrovým zariadeniam a objektom v Iráne sa začali objavovať v oznamovacích prostriedkoch po tom, ako medzinárodná agentúra pre jadrovú energiu v novembri 2011 zverejnila dokumenty o iránskom jadrovom programe v ktorom poukazuje na to, že Irán do roku 2003 viedol práce na zostrojení jadrových zbraní a že sú reálne predpoklady, že obdobná situácia môže byť aj teraz.
.
Začiatkom novembra minulého roku, izraelské a západné oznamovacie prostriedky zverejnili informácie o tom, že predseda vlády Izraela, aby by sa dožadovať záruk o podpore väčšiny svojich rozhodujúcich ministrov pre uskutočnenie možného vojenského útoku proti Iránu. Prezident Izraela 4. novembra 2011 vyhlásil, že židovský štát sa pripravuje na vojenské riešenie iránskeho problému. Minister obrany Izraela 20. novembra v rozhovore pre americkú televíznu stanicu CNN vyhlásil, že Izrael nebude verejne posudzovať možnosti útoku na Irán.
РИА Новости. Preložil a spracoval: Samuel Zubo
zdroj: kss.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>