Rozšírené Predsedníctvo SNS prijalo v Žiline Programové memorandum SNS

snslogo www.ipolitika.sk

Žilina, 21. januára 2012 – Rozšírené Predsedníctvo SNS prijalo dnes Programové memorandum SNS k predčasným parlamentným voľbám, ktoré sa uskutočnia 10. marca 2012. Programové memorandum nájdete v najbližších dňoch aj na našom webe v sekcii VOĽBY 2012.

Dokument zahŕňa nové riešenia, ktoré chce SNS prinášať po tom marazme, ktorý po sebe v každom rezorte necháva dožívajúca vláda. Dokument sa venuje zásadným opatreniam v oblastiach vnútornej i zahraničnej politiky, súdnictve, v oblasti vnútra, zdravotníctva, kultúry aj školstva, rieši zásadné problémy v sociálnych veciach i v cigánskej otázke, proti ktorej sa na rozdiel od ostatných politických strán SNS nebojí postaviť čelom a priniesť nové efektívne riešenia. Venuje sa aj oblasti ekonomickej – napríklad návrhu 16-percentnej jednotnej dane, zavedeniu 10-percentnej DPH na potraviny, lebo ich máme najdrahšie v EÚ vo vzťahu k priemernej mzde, venuje sa aj zvýšeniu dôchodkov, kde SNS navrhuje zvýšenie najnižších dôchodkov o 100 eur. Dokument sa nevyhýba návrhom na riešenie zlepšenia podnikateľského prostredia, podpore domácich podnikateľov, domácej produkcie, znovuobnoveniu zničenej armády SR.

Ako zdôraznil podpredseda SNS Ján Ikrényi, oblasť justície je dlhodobo neriešená a zlyhala v nej aj súčasná ministerka, súdnictvo potrebuje komplexnú reformu, a chýba najmä rekodifikácia Občianskeho zákonníka i Obchodného zákonníka.

Prvý podpredseda SNS Andrej Danko poukázal na absolútne zlyhávanie rezortu vnútra a jeho vedenia, na dosluhovanie súčasnej vlády len za účelom dokončenia verejných obstarávaní, na ktorých mali osobný záujem zodpovední ministri, akcentoval, že náš volebný program prináša líniu zdravého sedliackeho rozumu v súčinnosti s odbornosťou. Venoval sa aj zahraničnej politike SNS, blízkym kontaktom s rakúskou FPÖ, pre ktorú sme plnohodnotným partnerom. Akcentoval na schopnosť SNS ako jedinej slovenskej politickej strany, ktorá v ostatnom období dokázala skĺbiť skúsenosť s mladosťou a priniesť na politickú scénu aj nové tváre. Žiadnej inej politickej strane sa to v ostatných 20 rokoch nepodarilo a aj tento fakt svedčí o tom, že SNS je strana, ktorá sa dokáže vyvíjať a reagovať na požiadavky modernej politiky.

Rafael Rafaj sa pri riešení cigánskej otázky spýtal, kam idú eurofondy na riešenie týchto problémov, keď žiadne riešenia v ostatných 20 rokoch nevidno. Poukázal na potrebu zriadenia jednej silnej Štátnej banky, ktorá by vyriešila množstvo problémov a pomohla by sprehľadniť spravovanie štátu. Poukázal na bilbordy strany Híd, na ktorých sú najväčšie heslá písané v maďarčine a slovenský jazyk je oveľa menším písmom – ide o porušenie zákona, ktorý prikazuje uvádzanie verejných nápisov a hesiel presne naopak a nepotláčať štátny jazyk. Hovoril aj o našom podnete na Ústrednú volebnú komisiu, kde sme žiadali, aby komunikácia volebných komisií v okrskoch prebiehala prehľadne – len v štátnom, slovenskom jazyku. ÚVK o podnete hlasovala, ale veľkou väčšinou ho zamietla.

www.ipolitika.sk

SNS by po úspechu v marcových voľbách chcela zriadiť aj štátnu ľudovú banku na ochranu vkladov obyvateľstva a naďalej naplno podporovať projekt širokorozchodnej železnice, ktorý by mal podľa R. Rafaja priniesť desaťtisíc nových pracovných miest. Peniaze do štátneho rozpočtu by SNS chcela získať lepším výberom DPH a zdanením dividend fyzických osôb. „Lepším výberom DPH by išlo do štátneho rozpočtu 343 miliónov eur navyše. Tiež chceme zdaniť dividendy fyzických osôb. Zahraničnými firmami bolo vyvezené von 4,58 miliardy eur, z toho 3,58 miliardy v čistom zisku. Pri desaťpercentnom zdanení týchto dividend je to ďalších 350 miliónov eur do štátneho rozpočtu,“ povedal R. Rafaj.

Predseda SNS Ján Slota okrem prezentácie volebného memoranda reagoval na aktuálne problémy v domácej i zahraničnej politike aj ekonomike, povedal, že je neprijateľné toto obrovské zadlžovanie Slovenska eurovalom a treba povedať jasné nie tým, ktorí chcú zadlžiť štvrtú generáciu dopredu. “A to nie je len SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, ale aj Smer-SD. Všetci hovoria o riešeniach, no to nie sú riešenia, ale cesta do pekla,” zdôraznil s tým, že SNS je za Európsku úniu, ale za úniu postavenú na národných štátoch a národných ekonomikách.

Ján Slota tiež poukázal na potrebu podstatne väčšej zainteresovanosti vlády na zvýšení obranyschopnosti štátu. “Naša armáda je totálne, ale totálne neobranyschopná a ak by nabehli len maďarskí poľovníci so svojimi guľovnicami, boli by sme hotoví za dva dni,” uzavrel. Volebné šance SNS odhaduje jej predseda na dvojciferné číslo. Rovná 16-percentná daň má prispieť k zvýšeniu životnej úrovne na Slovensku a každému do peňaženky priniesť priemerne 300 eur ročne. „SNS bude robiť všetko preto, aby sme zvýšili tie najnižšie dôchodky minimálne o sto eur každému dôchodcovi. Je to jedna z najdôležitejších vecí,“ povedal šéf SNS Ján Slota po rokovaní rozšíreného predsedníctva strany v Žiline. „Zvýšiť najnižšie dôchodky, ale ľuďom, ktorí majú odpracované roky, nie tým, ktorí žijú v osadách, nikde nerobili a ešte si budú myslieť, že aj oni dostanú tých 100 eur,“ dodal podpredseda SNS Rafael Rafaj.

Drvivá väčšina rozšíreného Predsedníctva SNS má podľa Jána Slotu veľmi pesimistický pohľad na dopady, ktoré štáty južnej časti eurozóny spôsobujú ostatným štátom eurozóny a sú presvedčení, že do dvoch rokov bude po eurozóne. „A preto budeme robiť všetko preto, aby sme sa pripravili na prechod zase na národnú menu a možno aj na koniec eurozóny,“ povedal. SNS sa po úspešných voľbách nebráni spolupráci so žiadnou slovenskou politickou stranou. „Sme ochotní diskutovať s každým okrem maďarských politických subjektov, ktoré nemajú nič spoločné s kladným vzťahom k slovenskej štátnosti a slovenskej suverenite,“ povedal Ján Slota, ktorý verí, že SNS získa vo voľbách dvojciferné číslo.

Videopríspevky z rokovania nájdete aj na:
http://www.ta3.com/clanok/8021/predsednictvo-sns-schvalilo-tezy-volebneho-programu.html

Zábery z rokovania rozšíreného Predsedníctva SNS a kompletnú tlačovú konferenciu vedenia SNS po tomto rokovaní nájdete na našom webe v TV SNS.

Kamera: Martina Patyková

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>