Rozhovor so Zuzanou Aštaryovou zo strany SAS

Z.Aštaryová www.ipolitika.sk

Poslankyňa NR SR Z. Aštaryova poskytla rozhovor pre ipolitika.sk

Zuzana Aštaryová, č. 32

Kandidát na poslanca do NR SR Zuzana Aštaryová je poslankyňou NR SR a v parlamente bude opäť presadzovať rozumné riešenia v záujme občanov Slovenska. Zastupuje mladú reformnú generáciu politikov, ktorí držia slovo a v blízkej budúcnosti nahradia presluhujúcich a skorumpovaných politikov. V parlamente pracuje ako overovateľka Výboru pre financie a rozpočet a je členkou Mandátového a imunitného výboru. V strane SaS pôsobí ako okresná predsedníčka v Trenčíne, kde aj žije. Je vydatá, má dve deti.

1) Váš predseda Richard Sulík sa nedávno vyjadril že vraj si žijeme nad pomery keď povedal, citujem “Musíme niečo urobiť, nemôžeme žiť nad svoje pomery – a my žijeme”, čo si o tomto jeho výroku myslíte Vy ?

Z. Aštaryová: Richard Sulík poukazoval, že SR ako štát si žije nad pomery, t.z. že štát by nemal minúť viac ako má v rozpočte k dispozícií. Preto treba znížiť rozsah štátnej správy (musí štát živiť vyše 800 príspevkových organizácii?), zlepšiť podnikateľské prostredie (len zamestnávatelia tvoria skutočné pracovné miesta)a podporovať len tých, ktorí si sami z objektívnych nemôžu zabezpečiť živobytie a nie tých, ktorým sa pracovať nechce.

 

2) Akým spôsobom by ste riešili situáciu v zdravotníctve?

Z. Aštaryová: Jeden z najzásadnejších problémov vidím v neekonomickom hospodárení štátnych nemocníc. Preto budem presadzovať premenu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, ale len transparentným spôsobom. Zároveň je potrebné zaviesť povinné informovanie pacientov o cene poskytnutej zdravotnej starostlivosti, aby sa zabránilo falošným a nepotrebným výdavkom.

 

3) V prípade opätovného zvolenia do NR SR v predčasných parlamentných voľbách ktoré sa budú konať onedlho , 10. marca 2012, aké reformy plánujete presadzovať v sociálnej sfére?

www.ipolitika.sk

Z. Aštaryová: V sociálnej sfére budeme presadzovať prácu namiesto dávok, bez práce ani cent. Ľudia v hmotnej núdzi musia dostať namiesto dávok zmysluplnú prácu, nielen chodiť po peniaze na poštu. Zároveň ponechať ochranný príspevok pre tých, ktorí z objektívnych a veľmi jasne stanovených príčin nemôžu pracovať, napr. matky s deťmi, invalidní a starobní dôchodcovia, ktorých príjem nedosahuje životné minimum..

 

4) Akým spôsobom by ste chcela prispievať k ďalšiemu stieraniu regionálnych rozdielov?

Z. Aštaryová: Pre mňa je primárne presadzovať cestu zmenšovania vplyvu štátu.

 

5) Ako vidíte daňovú politiku štátu do budúcnosti? Ste za pokračovanie súčasnej daňovej politiky, prípadne navrhujete nejaké zmeny? Ak áno aké?

Z. Aštaryová: Nepodporíme žiadne zvyšovanie priamych daní. Naopak, dane z príjmu musia motivovať k práci. Tiež nedovolíme európskym byrokratom harmonizovať dane z príjmu a zavádzať nové “európske” dane.

 

6) Aký je Váš názor na zotrvanie Slovenska v eurozóne ?

Z. Aštaryová: SR by nemala opustiť eurozónu. Ale EÚ by samotná mala začať masívne šetriť, musí dodržiavať existujúce pravidlá a problémy v EÚ sa nemôžu riešiť ďalšou centralizáciou. Nepodporím riešenia, ktoré nahrádzajú staré dlhy novými.

 

7) Čo konkrétne pociťujete ako kľúčovú tému týchto volieb ?

Z. Aštaryová: Kľúčovou témou nastávajúcich volieb je výmena presluhujúcich politikov z celého politického spektra, ktorí už nedokážu posunúť SR dopredu.

 

8 ) Slovenskom momentálne otriasa škandál GORILA, myslíte si že sa niekedy objasní pravosť tohto dokumentu?

Z. Aštaryová: To je úlohou vyšetrovacích orgánov. SaS urobí všetko preto, aby sa táto kauza nezamietla pod koberec. Dôverujem snahe ministra Lipšica dôkladne ju vyšetriť. Pravosť jednotlivých častí dokumentu je už dnes prakticky nespochybniteľná. Spochybňujú ju už len samotní aktéri. Pre mňa je najdôležitejšie to, aby sa celá megakauza vyšetrila a tí, ktorým sa preukáže vina, boli zákonne potrestaní. Preto je aj nutné, aby bol už konečne vymenovaný do svojej funkcie generálny prokurátor dr. Čentéš, ktorého vymenovanie prezident stále odďaľuje.

 

Pani Z. Aštaryovej ďakujeme za poskytnutie rozhovoru pre ipolitika.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>