Príčiny zníženia ratingu Slovenska: Neochota šetriť a euroval

sulik www.ipolitika.sk

Zníženie ratingu deviatich krajín nás neprekvapilo. Ešte koncom októbra sme vyzvali ministra Mikloša, aby nerezignoval na konsolidačné úsilie v rozpočte na rok 2012 a pripravil taký balík opatrení, ktorý by umožnil schváliť rozpočet na tento rok s deficitom 3,8% (namiesto 4,6%). 

Čo nás ale prekvapilo, bola skutočnosť, že na záverečnom rokovaní o uvedenom balíku naši bývalí koaliční partneri – KDH a MOST – odmietli o čomkoľvek diskutovať. Poľavenie v konsolidačnom úsilí v kombinácii so skutočnosťou, že parlament schválil v októbri navýšenie špecifických štátnych záruk SR pre euroval zo 4,4 mld. eur na 7,7 mld eur, a navyše Slovensko si samo bude musieť požičať o pár mesiacov na hotovostný vklad do ESM – tieto skutočnosti výrazne prispeli k zníženiu ratingu Slovenska.

www.ipolitika.sk

SaS odmieta zľahčovanie tejto skutočnosti odvolávaním sa na vývoj v celej eurozóne, ako to urobil štátny tajomník ministerstva financií.

S&P vyslala európskym lídrom jasný signál, že riešenia, s ktorými prichádzajú, trhy jednoducho neakceptujú. Stratou najvyššieho ratingu Francúzska (ale aj Rakúska) bude pre zachovanie AAA-ratingu eurovalu nevyhnutné ďalšie zvyšovanie objemu záruk a to nielen zo strany Nemecka. Kvôli zachovaniu pomerov, ktoré stanovil distribučný klúč, sa tomu nevyhne ani Slovensko.

 

zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>