Prezident na seba prevzal zodpovednosť za všetky nedoriešené kauzy

gasparovic1 www.ipolitika.sk

Bratislava 26. januára – Prezident SR Ivan Gašparovič nevratne poškodil svoj úrad a definitívne prevzal na seba zodpovednosť za všetky dlhodobo neriešené kauzy Generálnej prokuratúry SR od kauzy Hedvigy Malinovej cez kauzu Pezinskej skládky až po všetky nevyšetrené korupčné kauzy. Tvrdia to poslanci NR SR Peter Zajac a Ondrej Dostál (obaja OKS).

Členovia snemovne reagujú na výrok hlavy štátu, že parlamentom zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša do funkcie nevymenuje, lebo mu nedôveruje. “Jeho spôsob výkonu prezidentskej funkcie začína pripomínať najhoršie časy skorumpovaného mečiarovského vládnutia, ktorého bol dlho jedným z hlavných aktérov,” dodali Zajac a Dostál. OKS opakovane žiadala spolu s ďalšími poslancami NR SR Ivana Gašparoviča, aby Čentéša vymenoval za generálneho prokurátora, “lebo ho k tomu zaväzuje Ústava SR a jeho rozhodnutie nemôže byť svojvoľné”.

Hovorca hlavy štátu Marek Trubač však už upozornil, že odpoveď prezidenta, v ktorej vysvetľoval svoj postoj k vymenovaniu Čentéša na post generálneho prokurátora “nedôverou” v kandidáta, bola vyňatá z kontextu. “Prezident síce vyslovil vetu, že nevymenuje kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, lebo mu nedôveruje, ale myslel tým obdobie do verdiktu Ústavného súdu (ÚS) SR,” vysvetlil Trubač s tým, že Gašparovič svoje stanovisko vysvetľoval asi desať minút.

www.ipolitika.sk

Na postoj prezidenta v tejto veci sa v stredu (25.1.) pýtal poslanec mestského zastupiteľstva Rožňavy Ivan Kuhn (OKS). “Čentéša za generálneho prokurátora nevymenujem, lebo mu nedôverujem. Generálneho prokurátora bude riešiť budúca vláda (parlament),” parafrázoval hlavu štátu vo svojom blogu poslanec. Interpretáciu poslanca následne sprostredkovali aj ďalšie médiá.

Gašparovič svoju “nedôveru” voči Čentéšovi vysvetľoval množstvom pochybností, ktoré sa spájali s voľbou kandidáta. “Spomenul ignorovanie predbežného opatrenia ÚS SR predsedom parlamentu, označovanie hlasovacích lístkov, skartáciu lístkov bezprostredne po voľbe, až po vedomé skartovanie výpovede poslanca Igora Matoviča (OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti) o korupcii prokurátorom Jozefom Čentéšom,” povedal Trubač.

Rozhodnutie ÚS SR podľa Trubača nebude podmienkou vymenovania, ale lehota, v ktorej prezident neurobí svoje rozhodnutie. “Je tam kandidát pán Dobroslav Trnka, ktorý kandidoval ešte v májovej voľbe a ten oponuje, že on bol riadne zvolený. Čo ak by ÚS SR rozhodol v prospech pána Trnku a prezident by už medzitým vymenoval pán Čentéša… Až verdikty ÚS SR ho uistia o správnosti svojho rozhodnutia, ktoré urobí až potom,” konštatoval hovorca hlavy štátu.

 

(TASR)

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to Prezident na seba prevzal zodpovednosť za všetky nedoriešené kauzy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>