Premiérka Radičová obnoví Galkovu protikorupčnú linku

telefon_01_1147 www.ipolitika.sk

Bratislava   – Protikorupčná linka Ministerstva obrany (MO) SR, ktorú v januári spustil vtedajší šéf rezortu Ľubomír Galko (SaS), zaznamenala doteraz približne tisíc podnetov. Keďže podpredseda SaS v novembri o svoj post prišiel, bola činnosť linky, ku ktorej mal prístup ako jediný, pozastavená. Nové vedenie rezortu na čele s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) poverenou vedením MO SR však v týchto dňoch rozhodlo, že linka bude pokračovať.

“Nové podnety na rezort prichádzali, a to formou e-mailov alebo v písomnej forme, či už priamo na Sekciu kontroly – inšpekciu ministra obrany, Generálny štáb alebo Kanceláriu ministra obrany,” priblížil situáciu po pozastavení linky hovorca rezortu Ivan Rudolf. Po obnovení linky sa podnetmi bude zaoberať premiérka Radičová. “Podstata linky sa nezmení. Aj naďalej budú mať oznamovatelia zaručenú anonymitu. Kompetentní sa budú zaoberať všetkými relevantnými podnetmi,” dodal Rudolf.

www.ipolitika.sk

Podľa vzoru ministerstva obrany obdobné projekty zriadili aj ďalšie štátne rezorty. Vlastnú antikorupčnú linku má od mája aj samotný Úrad vlády (ÚV) SR, na ktorý sa doteraz obrátilo viac ako 700 ľudí. Okrem nahlásených podozrení z korupcie išlo napríklad aj o sťažnosti na nečinnosť úradov či prieťahy v konaní. “Na antikorupčnej linke bolo do konca roka 2011 nahlásených 134 podozrení z korupčného správania, z nich bolo 49 anonymných. Podania sa týkajú podozrení z korupcie predovšetkým Policajného zboru SR a prokuratúry, samosprávy a súdov,” priblížila Ingrid Šramková z ÚV SR.
Na protikorupčnú linku ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu bolo doteraz doručených približne 65 podaní. Podozrení z korupcie sa z toho pritom týkali len dva prípady. “Zostávajúce podania sa týkajú predovšetkým činnosti starostov obcí pri financovaní základných škôl, vymenovaní riaditeľov základných škôl a pracovnoprávnych problémov zamestnancov týchto škôl,” priblížil masmediálny odbor rezortu školstva.

Protikorupčnú linku Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Envirošpión využilo v priebehu uplynulého polroka 110 občanov. Ich sťažnosti sa týkali najmä podozrenia zo znečisťovania životného prostredia, nezákonného ukladania odpadu, ale aj prideľovania financií z eurofondov a podozrenia z korupčného správania.

 

zdroj: (TASR) foto: Chris Cambell/ilustračné

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>