PREMIÉRKA: Požiadala šéfa SIS, aby jej vysvetlil okolnosti Gorily

kauza_gorila www.ipolitika.sk

Bratislava – Je na zvážení jednotlivých politikov a politických strán, akú zodpovednosť vyvodia voči sebe na základe podozrení, ktoré vyplývajú zo spisov Gorila. Uviedla to dnes premiérka Iveta Radičová na margo výzvy šéfa liberálov Richarda Sulíka, ktorý sa domnieva, že by kandidačnú listinu SDKÚ-DS mali opustiť Ivan Mikloš aj Mikuláš Dzurinda.

“Ja keď som si vyvodila voči sebe politickú zodpovednosť pri zložení mandátu, tak ma nemenovaný denník nazval ‘politická mŕtvola’ – to je fakt,” poukázala. Radičová pritom poukázala, že spisy obsahujú mená aj ďalších politikov. “Ani zďaleka sa to nedotýka len privatizácie, ale aj financovania politických strán, takže odpoveď typu ‘nás sa to nedotýka, lebo my neprivatizujeme’, je smiešna,” podotkla.

www.ipolitika.sk

Predsedníčka vlády sa v súvislosti s kauzou Gorila obrátila listom na riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Karola Mitríka. V ňom žiada o objasnenie okolností celého prípadu. V prípade, že sú informácie, ktoré unikli na verejnosť, pravdivé, Radičová chce okrem iného poznať, kedy SIS zistila podozrenia vyplývajúce zo spisov, či mala povolenie na využívanie informačno-technických prostriedkov (ITP), či vo veci komunikovala s políciou v rámci zákonných povinností, ale aj to, prečo bola akcia ukončená. “Zatiaľ som odpoveď nedostala… možno má už čaká na úrade,” uviedla premiérka.

Radičová je presvedčená, že je rovnako dôležité klásť si aj otázku, koľko spisov podobných Gorile dnes na Slovensku reálne existuje. Poukázala pritom na to, že spis bol zrejme vytvorený v rokoch 2005 až 2006, avšak do pozornosti verejnosti sa dostal až dnes. “Pre mňa má táto téma dva rozmery. Jeden je ilustrácia, opis korupcie, klientelizmu v rámci privatizácie a druhý rozmer pre mňa je práca tajnej služby,” priblížila premiérka.

 

zdroj: (TASR)

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>