Predseda KDH Ján Figeľ sa stretol s generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku (ECAV) Milošom Klátikom.

janfigel www.ipolitika.sk

Predseda KDH Ján Figeľ sa v utorok 10.  januára 2012 stretol s generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku (ECAV) Milošom Klátikom.
Na stretnutí sa hovorilo o vzťahu štátu a cirkví, aj konkrétnejšie o niektorých aktuálnych návrhoch Ministerstva kultúry na riešenie odluky štátu od cirkví. Generálny biskup ECAV Miloš Klátik sa zaujímal o postoj KDH k týmto otázkam. Predseda KDH Ján Figeľ zdôraznil poslanie a nezastupiteľný význam cirkví v spoločnosti. „Návrat spoločnosti k hodnotám, ktoré cirkvi reprezentujú, je v čase ekonomickej krízy, ktorá má viac morálne ako ekonomické príčiny, nanajvýš aktuálny,“ povedal predseda KDH.

www.ipolitika.sk

Obe strany zdôraznili, že je potrebné úpravu vzájomných vzťahov medzi štátom a cirkvami začať od otvorených reštitučných otázok, ktorých doriešenie vytvorí spravodlivý základ pre riešenie otázok ekonomického zabezpečenia cirkví. Len vzájomný otvorený dialóg môže viesť k hľadaniu východísk, ktoré budú rešpektovať podmienky na Slovensku.
Generálny biskup ECAV Miloš Klátik sa dotkol aj problematiky významu evanjelického školstva a vytvárania podmienok pre jeho činnosť. Podpredseda BSK Martin Berta potvrdil, že župa spolupracuje pri vyriešení tohto problému.
Na stretnutí sa ďalej zúčastnili generálny dozorca ECAV Pavel Delinga, biskup Západného dištriktu ECAV Milan Krivda, riaditeľ Generálneho biskupského úradu ECAV Dušan Vagaský, predseda Konzília KDH Peter Mach a podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja Martin Berta.

 

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>