Povinné zverejňovanie zmlúv oslavuje prvé narodeniny

zitnanska www.ipolitika.sk

Už rok musia všetky úrady povinne zverejňovať zmluvy na internete. Otvorenosť pri nakladaní s verejnými financiami sa stala v krátkom čase štandardom. ”Opäť sa potvrdilo, že na odvážne zmeny mala odvahu vláda, v ktorej je SDKÚ-DS. Sme schopní prijať zásadné kroky, ktoré slúžia aj na kontrolu našej strany, keď je pri moci,” povedala autorka nápadu zverejňovať zmluvy, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Každý môže vidieť, ako hospodári minister, starosta obce, alebo aj riaditeľ školy, kde chodí vaše dieťa. Na základe zverejnených zmlúv boli kladené mnohé nepríjemné otázky a kompetentní museli vysvetľovať. A tak je to správne.

“Želám nám všetkým pozorných občanov, ktorí sa budú zaujímať, ako míňa peniaze tento štát. Želám nám aj novú vládu, ktorá bude ctiť otvorenosť, právo občanov na informácie a bude ich ďalej rozvíjať,” zaželala k prvým narodeninám Lucia Žitňanská.

 

Zverejňovanie zmlúv je len začiatok

“Verejným financiám to jednoducho najviac pristane na verejnosti. Tam ich použitie môže kontrolovať čo najviac očí. Tak vzniká tlak, aby sme ich míňali zodpovedne a rozumne,” zdôraznila Lucia Žitňanská. Preto je zverejňovanie zmlúv iba začiatok. A po otvorení súdnictva a prokuratúry verejnej kontrole musíme ísť ďalej aj po voľbách.

www.ipolitika.sk

Čo plánujeme? Sprístupnenie verejných databáz zavedieme ako princíp, akákoľvek výnimka bude musieť byť odôvodnená. Vytvoríme centrálne registre verejných obstarávaní, predaja majetku a poskytnutých dotácií. Štát bude povinne spracovávať a zverejňovať štatistiky o kvalite služieb financovaných z verejných peňazí. V školstve, v zdravotníctve, v doprave. Všade tam, kde si občan môže vyberať, ale je v informačnej nevýhode.

Pozrite si 4×4 riešenia od SDKÚ-DS (kliknite na názov časti):

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>