Potrebné sú zásadné zmeny, aby štát slúžil všetkým

blajsko www.ipolitika.sk
Desiateho januára vysiel v Bardejovských novostiach rozhovor s naším kandidátom PaedDr. Antonom Blajskom.

Ste poslancom Mestského zastupiteľstva v Bardejove za stranu Smer-SD. Prekvapujúco ste sa však objavili na kandidátke SDĽ do nadchádzajúcich predčasných parlamentných volieb. Ako si máme vysvetliť takýto váš postoj a zmenu?

Anton Blajsko – V politike sa dejú aj takéto veci a nie je to nič výnimočné. Človek má právo rozhodnúť sa pre zmenu, ak ho k tomu vedie jeho presvedčenie. Čo sa týka priamo mňa, požiadal som 2. decembra 2011 predsedu okresnej organizácie strany Smer-SD o ukončenie svojho členstva a 3. decembra som sa v Bratislave zúčastnil Republikového snemu SDĽ, kde som bol navrhnutý a takisto schválený za člena predsedníctva uvedenej strany.

 

 

To, že kandidujete za svoju novú politickú stranu – SDĽ, má zaiste svoje dôvody. Môžete ich uviesť?

 
Anton Blajsko – Prečo nie, veď nie sú žiadnym tajomstvom a okrem vás sa ma na to pýtajú aj mnohí moji priatelia. Každému reálne rozmýšľajúcemu občanovi Slovenska je jasné, že parlamentné voľby 2012 vyhrá strana Smer-SD a ja som sa napriek tomu rozhodol ísť vlastnou cestou. Dôvod je prostý. Mám vlastný názor na sociálnu politiku štátu. Celý môj život je pretkaný niťou sociálnej sféry a kolegovia z SDĽ ma už skôr oslovili, či by som sa chcel podieľať na tvorbe a presadzovaní sociálnej politiky v zmysle ich kódexu. Oboznámil som sa s týmto kódexom, ale aj s princípmi Strany demokratickej ľavice a bol som rozhodnutý akou politickou cestou ďalej pôjdem. Takže to sú tie dôvody zmeny mojej politickej orientácie a príslušnosti k strane SDĽ.

 

 

 

Čo ste také výnimočné objavili v sociálnom programe SDĽ-ky, že vás to tak politicky veľmi rýchlo “zlomilo”?

 

 

www.ipolitika.sk

Anton Blajsko – Napríklad to, že SDĽ chce presadzovať sociálnu, právnu a ekonomickú spravodlivosť. Kapitalistický neoliberálny systém nás tak všetkých ohlúpil, že sme vôbec nepostrehli, že už sme sociálnu, právnu i ekonomickú spravodlivosť vlastne stratili. Napr. ako je možné neplatiť poistné odvody zamestnancov a beztrestne likvidovať a znovu zakladať nové firmy a vytvárať ďalšie dlhy v miliardových hodnotách v hospodárení sociálnej a zdravotných poisťovní? Ako je možné cez fiktívne faktúry vyplácať na vratkách DPH miliardy eur podvodníkom? Toto je jasným dôkazom sociálnej, právnej i ekonomickej nespravodlivosti, na ktorú som poukázal.

 

Ďalším princípom, ktorý ma oslovil je solidarita, najmä solidarita medzigeneračná – spravodlivejší dôchodkový systém v prospech starých, ale tiež podpora bývania a zakladania rodín v prospech mladých, solidarita k hendikepovanými a zrovnoprávnenie poskytovateľov sociálnych služieb ako verejných tak i neverejných.

 

Som presvedčený, že náš štát potrebuje zásadné zmeny, aby skutočne slúžil všetkým. Ak štát neslúži všetkým, ale len určitým spoločenským vrstvám, je nehumánny.

 

 

 

Na takýto kritický pohľad na realitu máte samozrejme právo, ale viete aj to, ako by sa to malo zmeniť a s čím by sa malo podľa vás začať?

 

 

Anton Blajsko – To je téma na dlhšie rozprávanie. Pokladám však za nevyhnutnosť okamžite analyzovať problematiku postavenia strednej vrstvy v SR a to z viacerých strán: chudoba a hmotná núdza, príjmová stránka domácnosti, daňová reforma, regionálne rozdiely, situácia malého a stredného stavu podnikania atď. Neodkladne treba riešiť aj právne ozdravenie spoločnosti a iné závažné problémy, ktoré sa v spoločnosti nahromadili a sú brzdou nášho vývoja.

 

 

 

zdroj: mojasdl.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to Potrebné sú zásadné zmeny, aby štát slúžil všetkým

  1. pozorovateľ hovorí:

    p. Blajsko – bľabocete a krákate ako každý z terajšej garnitúry, nič konkrétne a nakoniec prezliekanie kabátov to už tu funguje od roku 1989.Čo sľubujete -temno?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>