Pomníky doby

klak www.ipolitika.sk

Obraz strašného pekla z Kľaku a Ostrého Grúňa sa snažím každororčne pripomenúť príspevkom o spomienkovom pietnom akte. Je zrejmé, že môj dobre myslený úmysel vstúpiť do svedomia všetkým, ktorí konštruujú nové scenáre historických udalostí a zastierajú obludnosť a hrôzu fašizmu minie cieľ. Dnes dám preto svojmu príspevku trochu iný obsah.

Už o niekoľko dní – 22. januára sa opäť stretneme s obyvateľmi obce Kľak a Ostrý Grúň, aby sme si pripomenuli jeden z nespočetných beštiálnych výčinov fašizmu. Peklo, ktoré rozpútali fašistické beštie pred 67 rokmi najprv v Kľaku a potom v Ostrom Grúni, sa nám rok, čo rok premieta ako hrozný film. Vyčínanie vrahov z jednotky Edelweis v súčinnosti so špeciálnou jednotkou SS, vedenou Ladislavom Nižňanským, bolo mimoriadne brutálne, kruté a obludné. Veď ako ináč sa možno vyjadriť o vraždení malých nemlúvniat, bezbranných starcov, žien a ranených. Kľačianskou dolinou sa valil dym, šľahali plamene, tiekla krv, ozývali sa výkriky a srdcervúci plač.

Na mnohých miestach Slovenska ošumeli pamätníky a osireli hroby ticícov známych i neznámych obetí II. svetovej vojny. Vzďaľujú sa spomienky na ľudí, ktorí sa neváhali postaviť na obranu svojej vlasti pred rozpínajúcim sa fašizmom. Dehonestuje sa pravda o význame Slovenského národného povstania, o hrdinoch partizánskeho odboja, ale aj hlavnej údernej sily proti fašizmu – Červenej armáde. Po politickom prevrate v novembri 1989 nastalo obdobie znehodnocovania a ničenia pamätníkov spätých predovšetkým s činnosťou komunistickej strany, ktorá pracovala počas vojny v ilegalite a ktorej členovia bojovali proti fašizmu v prvých líniách. Ani v príhovoroch vládnych predstaviteľov nenajdeme zmienku o vraždení komunistov a partizánov.
Mimoriadne cynicky vyznieva ohraničenie „Antikomunistického zákona“ schváleného NR SR dňom, kedy začali najurputnejšie boje o oslobodenie Československa na Dukle – 6. október 1944. Musí prísť čas, keď tento antikomunistický zákon(ale aj ďalšie jemu podobné) stratí platnosť a prinavráti sa doba triezveho uvažovania. Samotný zákon je obyčajným výsmechom obetiam najbesnejšieho vyčínania fašistov na Slovensku. Je to obyčajné barbarstvo, ale aj rafinovaný ťah. Veď po potlačení Slovenského národného povstania a prechode na partizánsky protifašistický odboj, nastalo najväčšie vyvražďovanie obyvateľov a vypaľovanie celých obcí, zatýkanie a väznenie organizátorov Povstania a aktívnych odporcov fašizmu.
Medzi najväčšie beštie sa k elitným jednotkám SS zaradili na Slovensku domáci prisluhovači a kolaboranti s fašistami – príslušníci Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy (POHG), ako dobre vycvičená organizácia, plniaca príkazy nemeckého velenia a jedinej legálne fungujúcej politickej strany Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS). Podľa zákona sa z nich stali hrdinovia, bojujúci proti „partizánskym bandám“, proti „ červenej pliage“ – komunistom a tisíckam odvážnych príslušníkov slovenského národa. Je to veľmi rafinovaný ťah od tvorcov zákona, ale hlavne od pohrobkov príslušníkov POHG. Historici Ústavu pamäte národa sa nehrabú v archívnych dokumentoch, aby z nich vydolovali odhalenia o hrôzach fašizmu na Slovensku, o ľuďoch schopných udávať a vraždiť vlastných, často i veľmi blízkych, „ľudí“ vraždiach vo vápenke v Nemeckej, či v Kremničke.
www.ipolitika.sk
Mnohí sa po vojne skrývali, utiekli za hranice, alebo prezliekli kabáty a na hlavu si namiesto čiapok s kyckami založili šiltovky. Bol by to zaujímavý zoznam „ľudí“ a kto vie, čo by vyplávalo na svetlo sveta z ich povojnovej činnosti?! Koľkí z nich pracovali priamo na rozklade socialistického zriadenia?! Dnes sa so svojou antikomunistickou a rozvratnou činnosťou vôbec netaja. Sú hrdinovia a odhhaľujú sa im pomätné tabule. O význame pomníkov a pamätných miest (Berlínsky múr) pripravuje seminár aj naša antikomunistická inštitúcia (ÚPN). Prizvala si zahraničných lektorov a zabezpečila preklad prednášky. Z historických archívnych dokumentov socialistického Československa sa stala zárobková činnosť stoviek zamestnancov, dobre platených zo štátneho rozpočtu, bezpečne zastrešovaných a podporovaných vládou i zahraničím.
Každá doba stavia svoje pomníky. Postavil ich aj socializmus. V podobe veľkých produktívnych fabrík a závodov, kultúrnych a spoločenských centier. V podobe veľkých rodinných domov bez celoživotných úverov, sídliská s moderným komplexným vybavením, školami, škôlkami, detskými jasliami, pionierskymi domami, s množstvom bezplatných záujmových krúžkov, rekreačnými strediskami a liečebnými kúpeľami a sociálnymi zariadeniami. Bolo toho tak veľa, a tak málo (ak vôbec niečo) zostalo pre pamiatku socialistickej spoločnosti.
Pre pamiatku súčasnej generácie ostanú skelety a ruiny fabrík a závodov, zostanú vyľudnené dediny bez dopravného spojenia, zostanú nebezpečné sídliská so stúpajúcou kriminalitou, zostanú chátrajúce a nebezpečné budovy škôl, a zostanú aj nespočetné hroby zúfalcov – samovrahov, hroby zamrznutých bezdomov, ale aj nenájdené hroby mafiánskych popráv. Všetko, za čo kládli životy hrdinovia protifašistického odboja, všetko, čo generácie po vojne vybudovali, pochovala honba za mocou a vládou, honba za ziskom a majetkom.
História sa opakuje. To je neúprosný zákon existencie ľudskej civilizácie. Hrozbu reálnej vojny, ktorá už de fakto začala v deväťdesiatych rokoch, ako aj hrozbu nástupu neofašizmu a rozpínavosť Nemecka dnes už nevidí len slepý. Politická, ekonomická, ale aj kultúrna expanzia, hospodárska okupácia a podrobovanie si európskych štátov, režírované veľkými finančnými korporáciami je realitou. Svet sa zmieta vo Veľkej hospodárskej kríze, ktorá sa môže stať zákonitým nástupom vojnovej apokalypsy.
K tomu, aby sme vedeli pochopiť, aký význam majú pamätné miesta a pamätníky, nepotrebujeme žiadnych lektorov. Stačí, ak v chladnú januárovú nedeľu opustíme teplo svojich domov a svojou prítomnosťou vyjadríme úctu obetiam Kľaku a Ostrého Grúňa, mĺkvo sa zahľadíme na Kľačiansku dolinu a pustíme film hrôzy z 22. januára 1945.
Viera Klimentová
zdroj: kss.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>