Počet liekov bez doplatku narastá

02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb www.ipolitika.sk

Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo zoznam kategorizovaných liekov platný od 1. januára 2012. V zozname je 5 515 liekov, bez doplatku pacienta 1 835, čo predstavuje 33 % z celkového počtu liekov. Bez doplatku pacienta alebo s doplatkom do 1 eura je 2 890 liekov (52,4 % z celkového počtu).

Podľa generálnej riaditeľky sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Michaely Cesnakovej: „doplatky pacientov sa zvyšujú len u vybraných liekov bez zjavne dokázaného a potvrdeného účinku na priebeh ochorenia podľa posledných medicínskych štúdií, alebo v prípadoch ak výrobcovia liekov v stanovenom termíne nepredložili žiadosti o zníženie cien liekov a súčasne za tieto lieky existujú náhradné lieky bez doplatku alebo so sociálne únosným doplatkom. Prakticky na každé ochorenie existuje viacero druhov liekov. Lekár má možnosť z počtu plne hradených liekov predpísať pacientovi liek bez doplatku alebo s minimálnym doplatkom“.

Do zoznamu sú zaradené lieky z rôznorodých terapeutických skupín s obsahom nových liečiv.

Pribudol ďalší liek s obsahom účinnej látky exenatid v liekovej forme s predĺženým uvoľňovaním (subkutánna injekcia), ktorý je indikovaný na liečbu diabetes mellitus 2. typu v kombinácii s inými antidiabetikami u dospelých diabetikov, ktorí nedosiahli primeranú glykemickú odpoveď podávaním maximálnych tolerovaných dávok perorálnych terapií.

Na liečbu hypertenzie dospelých pacientov pribudli lieky s obsahom nových kombinácií liečiv. Kombinácia účinných látok aliskiren a amlodipín v štyroch rôznych silách je určená na zníženie krvného tlaku u pacientov, ktorých krvný tlak nie je dostatočne znížený aliskirenom alebo amlodipínom, keď sa používajú samostatne. Ďalšou zaradenou kombináciou sú lieky s obsahom účinných látok bisoprolol a amlodipín v troch rôznych silách, ktoré sú indikované na liečbu hypertenzie ako substitučná terapia u pacientov, ktorí sú dostatočne kontrolovaní individuálnymi liekmi (v samostatných tabletách) podávanými súčasne na rovnakej úrovni dávok aká je v kombinácii. Poslednou zaradenou kombináciou liečiv je kombinácia perindopril a amlodipín v štyroch rôznych silách. Lieky sú indikované ako substitučná terapia na liečbu hypertenzie alebo stabilnej ischemickej choroby srdca u pacientov, ktorí sú už kontrolovaní perindoprilom a amlodipínom podávanými súbežne v rovnakých dávkových hladinách.

www.ipolitika.sk

Liek s obsahom nového liečiva vernakalant sa využíva sa pri liečbe atriálnej fibrilácie. Ide o antiarytmikum, ktoré mení nepravidelný alebo rýchly srdcový rytmus na normálny srdcový rytmus. Liek sa podáva dospelým pacientom v závislosti od dĺžky trvania atriálnej fibrilácie.

Na symptomatickú liečbu pacientov s diagnózou alergickej rinokonjunktivitídy (sezónnej alebo celoročnej) a urtikárie bol zaradený liek obsahujúci molekulu liečiva bilastín.

K zníženiu počtu relapsov a spomaleniu zhoršovania telesného postihnutia v dôsledku ochorenia sclerosis multiplex (dlhodobé ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu) prispieva nový liek s obsahom liečiva fingolimod.

Do skupiny liečiv na udržiavaciu liečbu schizofrénie u dospelých pacientov pribudli ďalšie lieky s účinnou látkou paliperidón s predĺženým uvoľňovaním vo forme injekčnej suspenzie.

Na liečbu zvýšeného vnútroočného tlaku, keď použitie očných kvapiek obsahujúcich samotný betablokátor (timolol) nie je dostatočné, bol zaradený kombinovaný prípravok obsahujúci liečivá timolol a dorzolamid (inhibítor karboanhydrázy).

ZDROJ: MZ SR a kdh.sk

 

 

 

 

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>