Počet dietetických potravín hradených z verejného zdravotného poistenia stúpa

tabulka 3_0 www.ipolitika.sk

Kategorizácia dietetických potravín k 1. januáru 2012 má pozitívny dopad na obyvateľstvo požívajúce dietetické potraviny, pretože, ako povedala generálna riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Michaela Cesnaková: „celkový počet dietetických potravín stúpol o viac ako 2 %. Podiel dietetických potravín s celkovým doplatkom poistenca do 1 eura sa zvýšil z 52 % na 53 % a podiel dietetických potravín s celkovým doplatkom poistenca najviac do 2 eur predstavuje až 65 % zo všetkých dietetických potravín zaradených v zozname kategorizovaných dietetických potravín, čo je viac ako polovica. Počet dietetických potravín s percentuálnym doplatkom poistenca nad 75 % konečnej ceny sa v porovnaní s predchádzajúcou kategorizáciou nezmenil“. (tab. č.1 a 2).

Do zoznamu boli zaradené:

Hypoalergénne mliečne prípravky s hydrolyzovanou bielkovinou určené na diétny režim pri znižovaní rizika vzniku alergie na bielkovinu kravského mlieka. Sú určené na výživu dojčiat od narodenia, ak nemôžu byť dojčené.

Antirefluxová mliečna výživa, určená pre dojčatá od narodenia pokiaľ nemôžu byť dojčené so sklonom ku grckaniu.

www.ipolitika.sk

Imunomodulačné výživovo kompletné enterálne výživy s arginínom, nukleotidmi, ω- 3 mastnými kyselinami a vlákninou, rôznych príchutí. Sú určené na diétny režim u pacientov s poruchou imunity, u pacientov s imunosupresiou z dôvodu traumy, operačného výkonu, onkologického ochorenia alebo AIDS.

Normokalorická nutrične kompletná tekutá výživa s príchuťou jablka a škorice určená pre pacientov s diabetom alebo hyperglykémiou na priame použitie ako nápoj.

Vysokokalorické a normokalorické nutrične kompletné tekuté výživy s vlákninou a bez vlákniny určené na diétny režim pri podvýžive súvisiacej s ochorením.

ZDROJ: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>