P.Hrušovský pripúšťa zmenu financovania cirkví, v odluke od štátu ju však nevidí

pavol-hrusovsky-315302 www.ipolitika.sk

Bratislava/Rím – Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský pripúšťa, že financovanie cirkví a náboženských spoločností by mohlo mať nový model. Nepovažuje zaň však odluku cirkvi od štátu. Tento pojem je podľa neho veľmi nekonkrétny. O financovaní cirkví a náboženských spoločností na Slovensku sa zhováral počas svojej pracovnej návštevy Ríma so zástupcom sekretára pre vzťahy so štátmi Svätej stolice Mons. Ettorem Balestrerom.

“Jednou z otázok bolo finančné a hmotné zabezpečenie cirkvi a náboženských spoločností, ktoré sa objavilo z iniciatívy niektorých politických strán krátko pred voľbami. Uistil som, že nie je vôľa zhoršovať terajšie financovanie cirkví a náboženských spoločností, ale pripustil som, že po diskusii s cirkvami a náboženskými spoločnosťami by sme si vedeli predstaviť uplatniť nejaký nový model,” povedal pre TASR Hrušovský.

Pripomenul, že takáto zmena by znamenala zmenu legislatívy “a na to treba hľadať zhodu nielen medzi politickými stranami, ktoré vyťahujú túto tému často len z politických dôvodov, ale musí byť zhoda aj medzi štátom a všetkými registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami”.

www.ipolitika.sk

Odluku cirkvi od štátu Hrušovský nechápe ako nový model. “Odluka cirkvi od štátu je termín príliš nekonkrétny. Mnoho ľudí, ktorí si ju želajú, vlastne ani nevie, čo chce,” myslí si predseda parlamentu. Zároveň sa pýta, o akú odluku by vlastne malo ísť. “Odluka v akom slova zmysle? V akom konkrétnom vzťahu? Nech sa všetci financujú sami? Alebo nech si každý uplatňuje náboženstvo len ako súkromnú vec? S tým by som nikdy nesúhlasil,” vyhlásil s tým, že ak by mala byť v hre odluka cirkvi od štátu, rozhodnutiu by mala predchádzať diskusia aj s tými, ktorých sa to týka.

Zdôraznil, že cirkvi zohrávajú nezastupiteľnú úlohu a sú súčasťou formovania duchovnej, morálnej tváre krajiny. “A na tomto nám nemôže nezáležať,” poznamenal šéf parlamentu, podľa ktorého na Slovensku zatiaľ nie sú pripravené podmienky na zmenu financovania cirkví a náboženských spoločností. “Preto, že nikto túto tému neotvoril na rokovaní s tými, ktorých sa to týka. Vláda o tom nerokovala, minister Krajcer si niečo vymyslel, navrhol, ale s nikým tento problém nediskutoval. Ale tadiaľto cesta nevedie. A ak, tak len k neúspechu v hľadaní možno lepšieho, možno spravodlivejšieho a nekonfliktného financovania,” uzavrel Hrušovský.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>