P. HRUŠOVSKÝ: Návšteva Talianska bola užitočná, poučná a povzbudivá

pavol-hrusovsky-315302 www.ipolitika.sk

Rím/Bratislava – Návšteva Talianska, ktorú absolvovala delegácia pod vedením predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského (KDH), bola užitočná, poučná a povzbudivá. Vzťahy medzi krajinami treba podľa Hrušovského utužovať a je tiež potrebné diskutovať spolu o kríze v Európe. Slovenská a talianska strana sa venovali  najmä otázkam o záchrane eura.

Slovenská delegácia vycestovala na pozvanie predsedu Poslaneckej snemovne Talianskej republiky Gianfranca Finiho. Šéf slovenského parlamentu sa pre cestu rozhodol aj preto, aby prediskutovali aktuálne dianie v Európe. “Zvažoval som každú jednu cestu, ktorá bola dlhodobo plánovaná. Niektoré som aj zrušil, ako napríklad cestu do Austrálie. Ale túto som, aj z hľadiska aktuálneho diania v Európe, z hľadiska krízy, problémov s eurom a vízie do budúcnosti, považoval za dôležitú. Považoval som za dôležité konzultovať s talianskymi štátnymi predstaviteľmi,” vysvetlil pre TASR Hrušovský.

Pracovné cesty, vrátane tejto, sú podľa neho dôležité aj preto, že Slovensko potrebuje poznať aj názor iných krajín na problémy v únii. “Potrebujeme vedieť, ako cítia krízu oni,” poznamenal šéf zákonodarného zboru. Dodal, že slovenská strana chcela od talianskej vedieť aj postoje Ríma, s ktorými sa chystá na blížiaci sa summit, jeho názor na fiškálnu úniu, na perspektívu únie či na prípadné zmeny Lisabonskej zmluvy.

www.ipolitika.sk

Súčasťou delegácie boli aj šéf európskeho výboru Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) a členovia skupiny taliansko-slovenskej medziparlamentnej spolupráce Peter Pellegrini (Smer-SD) a Monika Gibalová (KDH). “Túto delegáciu som považoval aj čo do počtu, aj zastúpenia za vyváženú. Vždy som to tak robil, aby aj opozícia bola prítomná pri takýchto rokovaniach,” odôvodnil jej zloženie Hrušovský.

Na otázku, či bola cesta v súčasnosti tesne pred voľbami potrebná, odpovedal, že je nemožné zastaviť politický život na Slovensku a výkon ústavných práv parlamentu len preto, že sa blížia voľby. “Sme ústavní činitelia, ktorí si bez ohľadu na to, kedy budú voľby a čo bude po nich, musia plniť svoje povinnosti do poslednej hodiny v tomto funkčnom období. Špekulácie o tom, či malo alebo nemalo význam túto cestu uskutočniť, považujem za politikárčenie,” uzavrel šéf parlamentu.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>