P. HRUŠOVSKÝ: Budem žiadať, aby sme zrušenie priestupkovej imunity podporili

pavol-hrusovsky-315302 www.ipolitika.sk

Bratislava – Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský (KDH) bude presviedčať poslancov a trvá na tom, aby návrh na zrušenie priestupkovej imunity plénum nielen konečne prerokovalo, ale ešte pred marcovými voľbami aj schválilo. Avizoval to na dnešnom brífingu s tým, že snemovňa by mala na poslednej predvolebnej schôdzi prerokovať všetky poslanecké návrhy zákonov, ktoré vrátane imunity odsúva už mesiace.

Šéf parlamentu zároveň informoval, že od predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára dostal list, v ktorom ho žiada, aby Hrušovský ako predseda poslaneckého klubu KDH požiadal poslancov hnutia o podpísanie návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze so štyrmi bodmi programu. Dva z nich smerujú k návrhu uznesenia na zvolanie výboru pre kontrolu SIS a brannobezpečnostného výboru v súvislosti s kauzou Gorila.

Tretím je návrh na prijatie uznesenia, v ktorom plénum vyzve prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby vymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Štvrtým bodom má byť spomínaný návrh na zrušenie priestupkovej imunity. “Ja budem v pondelok na poslaneckom grémiu rokovať s ostatnými predsedami poslaneckých klubov a po rokovaní a ich stanovisku buď zvolám, alebo nezvolám schôdzu s týmito bodmi programu,” informoval Hrušovský. SaS sa zatiaľ podarilo nazbierať 25 podpisov, na zvolanie mimoriadnej schôdze ich potrebuje 30.

www.ipolitika.sk

Prijatie apelu na prezidenta, aby vymenoval Čentéša, podľa Hrušovského slov navrhuje aj SDKÚ-DS, ale chce to zaradiť na program riadnej schôdze, ktorá sa začína 31. januára. Na otázku, či by mala takáto výzva hlave štátu právnu silu, Hrušovský odvetil, že je to gesto a silná výzva. “NR pána Čentéša zvolila a je na rozhodnutí prezidenta, aby sa on sám rozhodol. Je pravda, že ústava mu neustanovuje termín, preto aj z dôvodov iných by bolo žiaduce, keby k tomuto vymenovaniu prišlo čo najskôr,” myslí si Hrušovský.
Zároveň požiadal Ústavný súd SR, aby o sťažnostiach bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a Jozefa Čentéša rozhodol čo najskôr. Práve na verdikt súdu totiž čaká Gašparovič. “Možno by bolo žiaduce, aby rozhodol ešte pred koncom funkčného obdobia NR SR,” dodal.

Na poslednú predvolebnú schôdzu navrhol Hrušovský zaradiť 74 bodov, medzi ktorými je deväť vládnych návrhov v druhom čítaní a jeden zákon vetovaný prezidentom.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>