Oslavy 19. výročia vzniku SR v Košiciach s V. Mečiarom

hzds_logo www.ipolitika.sk

23. 01. 2012 - „Nebolo by čo oslavovať a nebolo by týchto historických dátumov, keby na Slovensku nebolo niekoľkoročné hnutie, ktoré vrcholilo v 90-tych rokoch vytvorením širokej občianskej iniciatívy za zmenu pomerov, zvrchovanosť a vznik samostatného štátu.“

Týmito slovami začal svoje vystúpenie na Slávnostnej akadémii pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky, ktorá sa konala 18. januára v Košiciach, predseda ĽS-HZDS a zakladateľ modernej slovenskej štátnosti JUDr. Vladimír Mečiar.

Po zahájení zaspievaním štátnej hymny SR a kultúrnom programe skupiny Ličartovčan sa k slovu dostal MVDr. Jozef Pokorný s referátom o vyhlásení samostatnej cirkevnej provincie a jej význame vo vzťahu k slovenskej štátnosti. Nasledoval PhDr. Jozef Mižák opisom pohybu národných síl v Košiciach, v krátkosti spomenul aj zjednotenie pronárodných síl v Bratislave, ich význam a vplyv na vyhlásenie samostatnosti. Ekonomické predpoklady vzniku samostatnej Slovenskej republiky a významnú úlohu NEZES-u pri ich hľadaní rozobral v svojom príspevku Ing. Ladislav Lysák DrSc. Ako posledný prednášajúci sa k slovu dostal JUDr. Vladimír Mečiar, ktorý opísal prierez vzniku slovenskej štátnosti od cyrilometodskej tradície až po završujúce aktivity vlády Slovenskej republiky vedúce k vyhláseniu samostatnosti.

www.ipolitika.sk

Na záver akadémie prebehla diskusia, ktorá sa niesla v duchu opätovného zjednotenia pronárodných síl v záujme navrátenia tvorcu novodobej slovenskej štátnosti, ĽS-HZDS do parlamentu. Pred hymnickou piesňou „Kto za pravdu horí“, ktorá ukončila oslavy vzniku Slovenskej republiky, predniesla svoju báseň pani Emília Nôtová:

„Slovensko, ty krásna domovina moja.
Tu mňa mať zrodila, by som šťastne žila
a krásne Slovensko vždy v srdci nosila.
Kadiaľ chodím sveta krajom, túžim po Tebe.
Ty mi dávaš lásku, tuľ ma, vždy k sebe.
Ty naše Slovensko, koľko len krásy máš.
Si naša kolíska a domov náš.
Z ďalekej cudziny domov sa vracajú,
čo za prácou svojou svetom sa túľajú.
Tie naše potôčky, kopce a roviny,
zas radi uvidia stratené rodiny.
To naše Slovensko v svojom srdci majme,
našimi piesňami všade ospevujme.
Prekrásne Slovensko musíš ho v srdci mať,
je to zem nádherná, nedajme si ju vziať.
Vladimír Mečiar založil nám tento štát,
zničiť si ho nedajme.
Za 20 ročne samostatne Slovensko
Vladimírovi Mečiarovi srdečne poďakujme.“

Monika Makeľová

 

zdroj: hzds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>