O vysokých školách majú rozhodovať informácie, nie pocity

www.ipolitika.sk


Kvalita vysokých škôl je predvolebnou témou viacerých politických strán. Napríklad Most-Híd hovorí o obmedzení dotácie na študenta, Smer-SD chce regulovať odbory podľa potreby trhu práce. Ale minister školstva Eugen Jurzyca z SDKÚ-DS zdôrazňuje, že sú potrebné riešenia, ktoré nie sú streľbou od pása.

“Určite je reálne zrušenie študijných programov, možno aj fakúlt a možno aj škôl, ale najprv musíme mať údaje, ktoré hovoria o tom, aká kvalita prislúcha jednotlivých subjektom alebo programom, a potom môžeme tie najhoršie rušiť,” povedal Eugen Jurzyca.

V porovnaní so zahraničím nemáme veľa vysokých škôl na milión obyvateľov. Podľa Európskej komisie v roku 2009 mali všetky krajiny V4 na milión obyvateľov viac vysokých škôl ako SR, v prípade Poľska to bol dokonca dvojnásobok.

www.ipolitika.sk
Merajme kvalitu

Tak ako pri iných rozhodnutiach aj pri tomto je lákavé urobiť rozhodnutie na základe pocitov a nečakať na analýzy, ktoré si vyžadujú čas. Ale správne pre slovenské školstvo je pripraviť si najprv informácie, tie zanalyzovať a potom urobiť rozhodnutia.

“My sme tie informácie pripravili, napríklad o príjmoch a nezamestnanostiabsolventov vysokých škôl,” dodal Eugen Jurzyca. Slovensko sa zároveň prihlásilo do projektu OECD na priame meranie kvality vysokých škôl.

Pripravili sme teda pôdu na to, aby aj štát, aj občania mohli rozoznávať medzi kvalitnými a menej kvalitnými školami.

Viac informácií o programe SDKÚ-DS pre voľby 2012 nájdete tu:

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>