NRSR: Poslanci už novú legislatívu netvoria, zastavili ich voľby

Národná_rada_SR www.ipolitika.sk

Bratislava – Poslanci Národnej rady SR pred poslednou schôdzou parlamentu v tomto volebnom období na novej legislatíve nepracovali. Do podateľne nebol predložený žiaden poslanecký návrh zákona do prvého čítania, keďže sa blížia voľby. Rokovací poriadok totiž neumožňuje, aby sa z jedného volebného obdobia do druhého prenášali legislatívne iniciatívy v procese schvaľovania.

Ostatné, 28. rokovanie tohto parlamentu, tak bude najmä v duchu starých restov. Už mesiace zákonodarný zbor najmä z vôle koaličnej väčšiny odsúva desiatky poslaneckých návrhov zákonov. Naposledy sa tak stalo 8. decembra 2011, kedy poslanci odsunuli 54 noviel na január. Väčšina z nich, presne 39, mala prejsť ešte len prvým čítaním. Keďže plénum by sa malo do volieb stretnúť už iba raz, zákony do marcových volieb nestihne prerokovať v oboch povinných čítaniach, čo navrhovateľom nedáva žiadnu šancu na úspech.

Pred druhým čítaním sa nachádza 19 bodov, ktoré tak ešte majú možnosť byť definitívne schválené na nadchádzajúcej schôdzi. Ide napríklad o návrh na zrušenie amnestie vtedajšieho zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara z roku 1998 týkajúcej sa prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny. V druhom čítaní, a teda pred definitívnym rozhodnutím, je aj návrh na zrušenie poslaneckej imunity.

www.ipolitika.sk

Politici vysvetľovali dôvody opätovného odsunutia poslaneckých návrhov rôzne. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) to chápal ako zabránenie možnému preneseniu volebnej kampane na pôdu NR SR a hroziaci konflikt. “Niektorým poslaneckým klubom sa nepáčilo prenášanie volebnej kampane a súťaže medzi stranami na pôdu NR SR, čo sa nakoniec ukázalo aj pri prerokovávaní niektorých návrhov, keď pri rozprave zaznievali skôr stranícke ako vecné postoje,” vysvetlil v decembri okolnosti dohody odsunúť body, ktorá sa zrodila na poslaneckom grémiu.

Dôvody tohto kroku však videl inak líder Smeru-SD Robert Fico. Vysvetľoval to tým, že v tom čase bolo prednejšie rokovať o lekároch a ich zvýšených platoch, ktoré sa muselo legislatívne dotiahnuť.

Napriek blížiacim sa voľbám poslala do parlamentu dva návrhy zákonov v prvom čítaní vláda. Ide o legislatívne zmeny, ktoré majú obmedziť možnosť zdravotníkov na štrajk. Skrátené legislatívne konanie, ktoré by umožnilo schváliť príslušné právne normy v rámci jednej schôdze, však kabinet nenavrhol a poslanci sami od seba takýto postup iniciovať nemôžu.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>