NRSR: OKS iniciuje rokovanie ľudskoprávneho výboru o výpovediach v ÚPN

www.ipolitika.sk

Bratislava – Nezávislí poslanci Peter Zajac a Ondrej Dostál (obidvaja za OKS figurujú na kandidátke Obyčajných ľudí a nezávislých osobností) iniciovali zaradenie bodu o aktuálnej situácii v Ústave pamäti národa (ÚPN) do programu schôdze Výboru Národnej rady (NR) SR pre ľudské práva a národnostné menšiny 26. januára. Uviedli to dnes vo vyhlásení pre TASR.

“Občianska konzervatívna strana odmieta rozhodnutie vedenia Ústavu pamäti národa prepustiť deviatich pracovníkov ÚPN. Prepúšťanie vnímame ako politické čistky namierené proti pracovníkom, ktorí majú kritické názory na pomery v ÚPN. Argumentáciu vedenia ÚPN považujeme za nedôveryhodnú,” reagovali poslanci na informácie predsedu Správnej rady ÚPN Ivana Petranského, podľa ktorého ústav kvôli škrtom v rozpočte musí prepustiť časť zamestnancov.

“OKS vníma politicky motivované prepúšťanie spolupracovníkov Jána Langoša ako spochybňovanie poslania ústavu a pošliapanie odkazu jeho zakladateľa. Preto sme iniciovali zaradenie bodu o aktuálnej situácii v ÚPN do programu schôdze výboru,” vyhlásili Zajac s Dostálom.

Predsedníčka ľudskoprávneho výboru parlamentu Anna Belousovová (kandiduje za Národ a spravodlivosť) už zaregistrovala žiadosť o zaradenie nového bodu do programu schôdze. “Teraz chcú iniciovať zastavenie politických čistiek? Asi sa ich na výbore spýtam, či doteraz hibernovali. Hneď ako nastúpila nová vládna koalícia, začala robiť čistky a potom sa hádali, kto je koho politický nominant,” poznamenala Belousovová. “Po tých rokoch v politike vnímam mnohé výmeny po voľbách negatívne ako nepriamu podporu korupcie. Podľa mňa by sa mali obmedziť na minimum,” uzavrela Belousovová.

“Drastické znižovanie rozpočtu nás donútilo, aby sme k takémuto kroku (prepusteniu deviatich pracovníkov) pristúpili. Ak by prišlo k navýšeniu rozpočtu, k žiadnemu takémuto kroku by sme pristúpiť nemuseli a tým pádom by sa to nemuselo dotknúť nikoho. Absolútne nie je pravda a odmietam to, že kritériom pre rozhodovanie bola činnosť v takej alebo onakej komisii,” reagoval Petranský na dnešnej tlačovej konferencii na otázku TASR, či prepúšťaním nereaguje aj na aktivitu Mariána Gulu a Patrika Dubovského, ktorí bez jeho súhlasu rokovali v pracovnej skupine premiérky Radičovej o novom zákone o ÚPN.

www.ipolitika.sk

“V súčasnosti má ústav 73 zamestnancov, schválená dotácia na mzdy a odvody je však približne o 180.000 eur nižšia, než je potrebné na uvedený počet pracovníkov. Celkový rozpočet ÚPN na rok 2012 je 1,463 milióna eur, čo je takmer o 60.000 eur menej, ako sme dostali v minulom roku a skoro o 200.000 eur menej, ako ústav požadoval vo svojom návrhu na rozpočet. Pre porovnanie, v roku 2009 ÚPN disponoval rozpočtom 1,616 milióna eur,” vyhlásil Petranský. Dodal, že on osobne ani po svojom nástupe do funkcie žiadne čistky v ÚPN nerobil a až do roku 2010, keď si krátenie rozpočtu vyžiadalo prvé znižovanie stavov, nechal v ústave pracovať všetkých ľudí prijatých ešte Jánom Langošom. Aj v súčasnosti považuje ústav za personálne poddimenzovaný a v prípade získania dodatočných zdrojov na mzdy je ochotný výpovede prehodnotiť.

“Prehodnotenie je diplomatický výraz, hovorí o tom, že sa možno povie, že sa dve-tri výpovede niekomu stiahnu. Ale som osobne presvedčený, že troch alebo štyroch ľudí sa chce pán Petranský úplne kategoricky zbaviť,” reagoval na Petranského slová Dubovský. “Sú to ženy, ktoré boli pri toku informácií, pri digitalizácii, pri databázach, ktoré vychádzajú z originálov Štátnej bezpečnosti. A my sme pracovali v tej Radičovej komisii na vypracovanie nového zákona, ktorý by rušil Správnu radu, ktorej je pán Petranský predsedom. Osobne tam môžem cítiť jeho zlosť, že mu niekto ruší veľmi dobre zaplatenú funkciu,” vyhlásil Dubovský.

“Výpovede majú platiť od 1. februára s trojmesačnou výpovednou lehotou. My sme pripravení podať potom hromadnú žalobu,” povedal Dubovský, ktorý osobne prevzatie výpovede nepodpísal.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>