NRSR: Čísla SIS na údajných spisoch Gorila nesedia

kauza_gorila www.ipolitika.sk

Bratislava – Spisové čísla obsiahnuté v dokumente Gorila nesedia so spisovými číslami Slovenskej informačnej služby (SIS). Po dnešnom rokovaní brannobezpečnostného výboru na to upozornil jeho predseda Martin Fedor (SDKÚ-DS), ako aj člen Robert Kaliňák (Smer-SD).

Výbor preto požiadal šéfa SIS Karola Mitríka (nominant SDKÚ-DS), aby predložil dokumentáciu, ktorá súvisí s nasadením informačno-technických prostriedkov (ITP) v tejto kauze. “Nesedia čísla, ktoré sú obsiahnuté v spise a ktoré hovorili v súvislosti s podaním na krajský súd,” povedal Fedor.

Novinárom tiež oznámil, že všetci členovia výboru naprieč politickým spektrom vyšetrovanie podporujú. “Nepočuli sme o tom, že by niekto kládol prekážky vyšetrovaniu. Naopak, riaditeľ nás informoval o tom, že bude nápomocný, ako sa len dá, všetkým veciam, ktoré sa týkajú vyšetrovania a že v zákonných medziach bude vyšetrovanie podporovať. Ak budú splnené zákonné procedúry, vyhovie aj návrhu na zbavenie mlčanlivosti,” uviedol Fedor.

Na otázku, či SIS inkriminovaný byt na Vazovovej ulici skutočne odpočúvala, vraj poslanci odpoveď nedostali. “Najdôležitejšie je, či boli legálne použité ITP. Požiadali sme riaditeľa o prezentáciu materiálov nasadzovania ITP v tejto kauze,” zopakoval s tým, že Mitrík by mal odpovedať do desiatich dní.

www.ipolitika.sk

Fedor by bol podľa svojich slov nerád, keby politici začali nahrádzať vyšetrovateľov. “Nachádzame sa osem týždňov pred voľbami a všetci tí, ktorí o Gorile rozprávajú, sú zaujatí. Najväčšou zárukou nestranného vyšetrenia by bol novozvolený generálny prokurátor Jozef Čentéš. Mali by sme to odpolitizovať,” apeloval.

Kaliňák zdôraznil, že on osobne za posledných sedem rokov videl asi päť verzií Gorily a túto aktuálnu vidí údajne v takejto podobe prvýkrát. “Mitrík povedal, že bude plne spolupracovať, čo si myslím, že je dobré. Škoda, že sa to nevyšetrilo už skôr. Keď ja som bol ministrom vnútra, prešetrovali sa dva spisy v súvislosti s kauzou Gorila a v oboch prípadoch som presvedčený, že policajti urobili všetko, čo bolo v ich silách,” uistil.

Otázku, či sa odposluchy skutočne udiali, vraj poslanci na neverejnom zasadnutí výboru Mitríkovi položili. “Na niektoré otázky sme dostali nejasné odpovede, o ďalšie informácie sme požiadali. Pravosť spisu rozhodne nepotvrdil,” podotkol Kaliňák.

Exminister vnútra pripomenul, že v spise Gorila ide o udalosti, ktoré sa diali za druhej Dzurindovej vlády, kedy súčasní ministri boli ministrami aj vtedy. “Sú to veci, do ktorých by sme neboli radi zaťahovaní. Je to pravicová hra, najväčší záujem majú asi tí najaktívnejší,” dodal.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>