Nositelia pozitívnych výsledkov sú medzi nami

haber www.ipolitika.sk

09. 01. 2012 - Podľa vnútorného presvedčenia predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, záležitosti okolo kupovania poslancov v druhej Dzurindovej vláde prebiehali zrejme tak, ako ich spomína spis Gorila.

Ťažko je však tieto veci potvrdiť. Taká je úroveň celého spisu Gorila. Jednoducho sa veci diali tak, ako si ich pamätáme, len dokázať sa nemôžu. Mečiar vysvetlil aj fakt, že nejde len o jednu finančnú skupinu a skôr môže ísť o boj medzi finančnými skupinami, ktoré sa nespomínajú, ale chceli by potopiť jedna druhú. A lepšie načasovanie ako pred voľbami, asi ani nemohlo prísť.
Predseda ĽS-HZDS dal ponuku v čase, keď sa tak dialo, že ten, kto donesie dôkaz o uplácaní, získa od neho vysokú finančnú odmenu v hodnote dvestotisíc korún. Takže motivácia na zistenie dôkazov bola na tú dobu dostatočná. Žiaľ, nedokázalo sa nič. Presvedčenie však zostáva. Kauza Gorila spätne rehabilituje fámy, že poslanci boli vraj predaní. Ukazuje sa, že také reči mohli poslúžiť len na zakrytie korupcie, s akou mali v tom čase svoje skúsenosti aj novinári. Nielen poslanci.
Takže veľký škandál Gorily sa týka celej verejnej sféry. Spätné preverovanie, ako spis vznikol, zjavne k ničomu nevedie. Stačí si spomenúť ako tí, ktorí ráno deklarovali, že sú verní jednej strane, myšlienke, programu, boli večer v inom drese. Takému náhlemu osvieteniu a náhlej zmene názoru neveril nik vtedy rovnako, ako tomu neverí nik ani dnes. Podobné škandály nás môžu priviesť akurát k poznaniu, komu naozaj šlo o štát a občanov, komu naopak len o vlastný prospech. Výber politických reprezentácií sa tak pred voľbami viac zjednodušil.
Nakoniec, o všetkom hovoria výsledky jednotlivých politických reprezentácií, ktoré máme možnosť za posledných dvadsať rokov porovnávať. Od Mečiarových vlád neprišlo k rozvoju regiónov, nehľadali sa rozvojové a systémové riešenia pre spoločnosť. Naopak, prebiehal zúrivý zákulisný boj o moc. Dnes je taká priorita na príťaž rozvoja spoločnosti. Táto brzdiaca sila pomenovaná aj v spise Gorila jednoducho vyčisťuje politické bojisko. Vysvetľuje ho a pomenováva jeho aktérov pravými menami.
Toľko preferovaná široká koalícia po voľbách, po ktorej volajú koaličné ako i opozičné subjekty z parlamentu, sa vyfarbuje ako nestabilná konštelácia odsúdená v svojom základe na zánik. Povedané Mečiarovými slovami, v záprahu budú kone ťahať každý iným smerom. Pritom koncepcia vládnych strán na riešenie krízy vychádza z nesprávnych názorov. Predseda ĽS-HZDS to pomenoval v Kremnici pri Novoročnom posolstve slovami, že nikto nenaučí koňa ťahať tak, že mu dá menej nažrať. Lenže dnes sa už vládne strany ani netaja takýmito riešeniami, keď SDKÚ túži po znižovaní sociálnych dávok pre ľudí.

www.ipolitika.sk

Voľby sú teda výberom sociálnych programov, ktoré nemožno odčleniť od ponúk riešenia ekonomickej krízy. Tú už raz mečiarovci zvládli na výbornú pred dvadsiatimi rokmi. A teraz 20 rokov po bude o týchto riešeniach Mečiar diskutovať na medzinárodnej konferencii v rakúskom Laxenburgu so špičkami ekonómov z celého sveta. Slovenský príspevok vo forme skúseností si totiž v zahraničí vážia a hľadajú v ňom východisko pre súčasnosť. A tak by mali postupovať občania aj u nás doma. Lebo nositelia výsledkov sú stále medzi nami. Podobné kauzy, aké sú Gorila, nám môžu povedať len toľko, kto bol obeťou týchto nekalých praktík, ak vinníkov dnes ani podľa premiérky Ivety Radičovej už nemožno po rokoch nájsť. Nie je to však zrejme ani nutné. Stačí si len spomenúť na tie časy.

Stanislav Háber

 

zdroj: hzds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>