Nezamestnanosť – ďalší smutný rekord Slovenska

smer logo www.ipolitika.sk

Vláda sa postarala o ďalší smutný rekord Slovenska – v decembri minulého roka sme zaznamenali rekordné počty nezamestnaných a nezamestnanosť sa vyšplhala na úroveň 13,59%. Na úradoch práce skončilo takmer 400 tisíc ľudí. „Pravda je taká, že toľko nezamestnaných sme nikdy nemali od roku 2004. Ak by tento trend pokračoval ďalej, neexistuje žiadna reálna šanca, aby sme dostali pod kontrolu verejné financie. My tvrdíme, že ozdravovať verejné financie a sanovať štátny rozpočet sa nedá len škrtmi, ako to robila pravicová vláda, aleje to možné len hospodárskym rastom a zamestnanosťou. Toto je podstata nášho sociálno-ekonomického rozmýšľania,“ uviedol na tlačovej besede predseda SMERU-SD Robert Fico.

Za súčasný stav je podľa lídra sociálnych demokratov zodpovedná vláda Ivety Radičovej, ktorej jediným opatrením vo vzťahu k nezamestnanosti bola novelizácia Zákonníka práce. „Zákonník práce zmenili na jeho neoliberálnu polohu a tvrdili, že prinesie desaťtisíce nových pracovných miest. Keby sme použili ich logiku, tak môžem povedať, že Zákonník práce zobral desaťtisíce pracovných miest. Ale takúto logiku ja odmietam, pretože tvrdíme, že medzi kvalitou ochrany zamestnancov a tým, aká je zamestnanosť alebo nezamestnanosť nie je priama úmera,“ konštatoval R. Fico.

Nezamestnanosť za posledné mesiace výrazne stúpla. V porovnaní s rokom 2010 vlani pribudlo vyše 27 500 ľudí, ktorí sú evidovaní na úradoch práce a sú schopní ihneď nastúpiť do práce. „V roku 2011 sme mali oproti roku 2010 o 15 tisíc ľudí viac dlhodobo nezamestnaných. Toto sú jasné čísla, ktoré dokazujú, že v oblasti zamestnanosti zaznamenáva vláda Ivety Radičovej absolútny debakel. Som presvedčený, že sú to čísla, ktoré svedčia o absolútnej nekompetentnosti ministra Mihála byť na poste ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, uviedol poslanec Národnej rady SR za SMER-SD Branislav Ondruš.

Okrem Zákonníka práce vyčíta SMER-SD vláde aj masové prepúšťanie na železniciach a v stavebníctve, keďže podľa vyjadrení Roberta Fica došlo k zastaveniu výstavby diaľnic. „Dnes sa reálne pracuje iba na troch malých úsekoch. O prácu v stavebníctve prišlo 5 až 6 tisíc ľudí, ktorí takisto zväčša nenachádzajú uplatnenie a skončili na úradoch práce,“ doplnil R. Fico.

www.ipolitika.sk

K nárastu nezamestnanosti prispel aj Slovenský plynárenský priemysel, v ktorom má štát väčšinu a ktorý má podľa šéfa SMERU-SD miliardové zisky. „SPP prepúšťa stovky ľudí, najmä z oblasti, kde si ľudia nevedia nájsť prácu. A vláda sa na to prizerá, ba dokonca rozdeľuje stimuly tak, že podporuje iné firmy za štátne peniaze, pričom miliardová firma SPP prepúšťa nezmyselne zamestnancov v takých regiónoch, ako je juh východného a stredného Slovenska. Máme právo skonštatovať, že vláda svojou neschopnosťou významne prispela k rastu nezamestnanosti a k tomuto smutnému rekordu, kedy je za posledných osem rokov najviac nezamestnaných na Slovensku,“ povedal R. Fico.

Robert Fico uviedol, že v prípade účasti SMERU-SD vo vláde pristúpi jeho strana k úprave Zákonníka práce, ktorá mu podľa jeho slov vráti „európsku, sociálnodemokratickú povahu a charakter.“  Sústrediť sa chce najmä na ohniská obrovskej nezamestnanosti- región Rimavskej Soboty a Poltára, kde sa nezamestnanosť šplhá na 30%.„Nová vláda okamžite po tom, ako bude zložená a získa dôveru v Národnej rade Slovenskej republiky, musí okamžite zorganizovať výjazdové rokovanie do regiónu Poltár – Rimavská Sobota. Hneď na to musí pokračovať na juhu východného Slovenska – do oblasti Trebišova,“ uviedol líder SMERU-SD. Do týchto oblastí plánuje výjazdové rokovanie nového kabinetu, na ktorom by sa malo rozhodnúť o financovaní rýchlostnej cesty od Zvolena smerom na Lučenec a Rimavskú Sobotu. „Financovanie nie je možné iné, len cez PPP projekty. V štátnej pokladnici nie sú priamo peniaze na to, aby sa táto cesta mohla hneď zafinancovať. Preto tam je taká chudoba, preto je tam taká nezamestnanosť, lebo tam chýba kvalitná infraštruktúra. Nie je záujem ľudí, ktorí chcú podnikať a vytvárať pracovné miesta o túto časť Slovenska,“ dodal ex-premiér.

Ako ďalej uviedol, pomoc by mala smerovať aj pre skláreň v Poltári, ktorá je konkurze. “Podporujeme, aby bol podnik predaný ako celok,” povedal R. Fico, ktorý by chcel podniku pomôcť aj čerpaním eurofondov.  Nová vláda by podľa lídra SMERU-SD  mala inak narábať so stimulmi pre investorov. ”Skončila éra diskriminácie domáceho podnikateľského prostredia. Ak bude mať vláda k dispozícii určitý balík na investičné stimuly, chceme, aby tieto stimuly išli najmä do oblastí, kde je to potrebné. A určite aj podporovať existujúce slovenské firmy, ktoré majú záujem rozširovať výrobu, ktoré majú záujem vytvárať nové prevádzky,” zdôraznil.

„Ak nám bude stúpať počet nezamestnaných, nie sme schopní udržať verejné financie. Trhy nič nevyriešia. Ak necháme túto situáciu bez pozornosti a aktívneho zásahu štátu, v tom okamihu nám bude nezamestnanosť stúpať ďalej a budeme mať ťažko zvládnuteľné problémy s verejnými financiami,“ uviedolRobert Fico.
video k článku 

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>