MZVSR: Šéfovia diplomacií EÚ by mali v pondelok schváliť ropné embargo voči Iránu

7-6010-ropa-ilustracni-foto www.ipolitika.sk

Bratislava – Ministri zahraničných vecí Európskej únie by mali v pondelok 23. januára na svojom prvom tohtoročnom zasadnutí schváliť ropné embargo voči Iránu. Do Bruselu pocestuje aj šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda.
Ide o reakciu únie na iránsky sporný jadrový program, ktorý podľa Západu smeruje k výrobe jadrovej bomby. Teherán to však popiera. Zákaz nákupu, importu a dopravy iránskej ropy a ropných produktov by nemal byť zavedený skôr ako 1. júla pre odmietavý postoj niektorých európskych štátov.

Diskutovať budú aj o pozitívnom vývoji v Barme, pričom prijmú závery, ktoré majú povzbudiť vedenie krajiny k ďalším demokratizačným reformám pred doplnkovými parlamentnými voľbami v apríli. Osobitne sa chcú venovať neustále sa zhoršujúcej situácii v Sýrii, pričom zhodnotia plány a pôsobenie pozorovateľskej misie Ligy arabských štátov v krajine.

www.ipolitika.sk

Ministri taktiež zhodnotia stav politického dialógu medzi Srbskom a Kosovom ako súčasť prípravy Belehradu na udelenie štatútu kandidátskej krajiny na jar tohto roku. Ďalšou témou bude blízkovýchodný mierový proces a situácia v Egypte po parlamentných voľbách.

Slovensko bude osobitne zaujímať diskusia o politickej situácii v Bielorusku. Európska dvadsaťsedmička zaviedla voči tejto postsovietskej krajine sériu sankcií. Reagovala tak na nedemokratické postupy pri potlačení protestov proti znovuzvoleniu prezidenta Alexandra Lukašenka v decembri 2010. Dzurinda pre TASR avizoval, že na zasadnutie v Bruseli príde s novými návrhmi na ďalšie sankcie. Tie majú byť čo najtvrdšie namierené voči režimu Lukašenka. “Zároveň budeme pracovať na návrhoch, aby sme pomáhali študentom, ktorých režim vyhodil z vysokých škôl, aby mohli doštudovať na Slovensku,” priblížil.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>