MZV SR pripravilo koncept transformácie zastupiteľských úradov

Thumb_3logo_SK_farba www.ipolitika.sk

Bratislava – Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR pripravilo koncept transformácie zastupiteľských úradov (ZÚ). Pre TASR to potvrdil šéf rezortu diplomacie Mikuláš Dzurinda s tým, že tento materiál počká na jeho prípadného nástupcu.

“Pozreli sme sa na naše veľvyslanectvá očami začiatku 21. storočia a geopolitických pohybov, ku ktorým prichádza a sformulovali sme novú predstavu, ako by sa mala sieť diplomatických misií usporiadať,” poznamenal. Nepovažuje však za korektné, aby ho schválila dosluhujúca vláda, preto návrh do marcových parlamentných volieb na rokovanie nepredloží.

Je presvedčený, že by ho nový minister mohol akceptovať, keďže pri jeho príprave sa vychádzalo iba z profesionálnych záujmov. “Aj vo volebnom období 2006 až 2010 bola v mnohých zahraničnopolitických prioritách kontinuita,” podotkol.

Taktiež ubezpečil, že do volieb nepríde k zatvoreniu žiadneho slovenského zastupiteľského úradu v zahraničí. Naopak, obnoví sa činnosť ambasády v Líbyi. Stať by sa tak malo v najbližších týždňoch. “Spolu s ministerstvom vnútra podnikáme konkrétne kroky na zaistenie bezpečnosti diplomata, ktorého tam pošleme,” dodal Dzurinda. K evakuácii a dočasnému uzavretiu ZÚ SR v Tripolise došlo 26. februára minulého roka pre zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu. Krajinu diplomaticky pokrýva slovenské veľvyslanectvo v egyptskej Káhire.

www.ipolitika.sk

Na svojich miestach zostanú do marca aj všetci súčasní veľvyslanci. Ak s prácou niektorého z nich Dzurinda nebol spokojný, návrh na odvolanie už dávno predložil. Rovnako tak prebehla prirodzená rotácia, ktorá spravidla nasleduje po štyroch až piatich rokoch pôsobenia ambasádora v jednej krajine. “To, čo vyplýva z pravidelného cyklu, som už vykonal. Teraz dobiehajú fyzické výmeny,” upozornil. Ďalšia takáto vlna by mala nasledovať v lete, teda už za novej vlády.

Ministerstvo ešte otvorí generálny konzulát SR v Manchestri, čo v decembri odobrila vláda. S jeho zriadením sa počíta do konca mája. Počet Slovákov žijúcich v Spojenom kráľovstve sa v súčasnosti odhaduje na 150.000 až 200.000. To je po Českej republike druhá najvyššia koncentrácia slovenských občanov v členských krajinách EÚ. Veľká časť žije v priemyselných zónach Manchestru a Liverpoolu.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>