MZV SR: Minister Dzurinda sa zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci

MikulᚠDzurinda, rozhovor www.ipolitika.sk

Bratislava – Minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda sa 23. januára 2012 zúčastní zasadnutia Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli.
Ministri začnú stretnutie diskusiou o Iráne a odpovedi EÚ na iránsky sporný a netransparentný jadrový program. Okrem záverov prijmú aj nové sankčné opatrenia, vrátane zákazu nákupu, importu a dopravy iránskej ropy a ropných produktov.

Diskutovať budú aj o pozitívnom vývoji v Barme a prijmú závery Rady povzbudzujúce vedenie krajiny k ďalším demokratizačným reformám pred doplnkovými parlamentnými voľbami v apríli. Osobitne sa ministri budú venovať neustále sa zhoršujúcej situácii v Sýrii, príjmu závery odsudzujúce pokračujúce násilie a budú hodnotiť plány a pôsobenie pozorovateľskej misie Ligy arabských štátov v Sýrii. Ministri zhodnotia stav politického dialógu medzi Belehradom a Prištinou ako súčasť prípravy Srbska na udelenie štatútu kandidátskej krajiny na jar tohto roku. Ďalšou témou bude Blízkovýchodný mierový proces a aktivity EÚ na obnovenie priamych rozhovorov oboch strán a tiež situácia v Egypte po parlamentných voľbách.

www.ipolitika.sk

Slovenskú republiku bude osobitne zaujímať diskusia o politickej situácii v Bielorusku jeden rok po schválení sankcií EÚ, ktoré sa budú ďalej sprísňovať, pokiaľ režim neprepustí a nerehabilituje všetkých politických väzňov a neumožní dialóg s demokratickou opozíciou a občianskou spoločnosťou v krajine. Ministri budú tiež diskutovať o znepokojujúcej situácii a konfliktoch medzi Sudánom a Južným Sudom a prijmú príslušné závery Rady.

TASR dnes o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>