Minister vnútra Daniel Lipšic plánuje prísnejšie pravidlá odpočúvania

02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb www.ipolitika.sk

Nový systém by mal umožniť krížovú kontrolu a reálne zistiť vinníka nelegálneho odpočúvania

Príprava nového systému, ktorý zabezpečuje odpočúvanie, finalizuje. “Je to vo finálnej fáze a predpokladám, že v krátkom čase budeme vedieť celý proces ukončiť,” povedal pre agentúru SITA minister vnútra Daniel Lipšic.

O zmene systému rozhodla minulý rok vláda, s tým, že systém zaobstará ministerstvo vnútra v koordinácii so Slovenskou informačnou službou. Výmena systému je podľa ministra dôležitá aj pre pravidelne sa opakujúce zverejnené prepisy odpočúvaní.

 

“Máme tu systém, ktorý bol inštalovaný v roku 1997 Slovenskou informačnou službou počas pôsobenia Ivana Lexu. Ktovie, ako ten systém bol presne inštalovaný a či umožňuje alebo neumožňuje nelegálne odpočúvanie. To dnes nie je schopný na sto percent garantovať nikto,” povedal minister. Nový systém na jednej strane umožní krížovú kontrolu, čo dnes možné nie je a umožní, v prípade, že bude nelegálne odpočúvanie, reálne zistiť vinníka nelegálneho odpočúvania.

Lipšic: Mnohým ľuďom modernizácia prekáža

“Informácie o obchodovaní s nelegálnymi odpočúvaniami sú už roky, ale zatiaľ z trestnoprávneho hľadiska nebol za nelegálne odpočúvanie nikto odsúdený. Čiže systém zjavne nefunguje,” dodal Daniel Lipšic. Druhý dôvod pre nákup nových systémov je technologický pokrok. V roku 1997 bola technológia na úplne inej úrovni.

www.ipolitika.sk

“Stačí si porovnať, ako vyzerali a fungovali mobilné telefóny pred 14 rokmi. Ak chceme byť efektívni v boji proti zločinu, najmä organizovanému, či terorizmu a iným hrozbám, tak štát nemôže byť technologicky päť krokov pozadu za vývojom,” dodal s tým, že mnohým ľuďom modernizácia prekáža. “Pýtam sa, prekáža to tým, ktorí chcú mať zachovaný súčasný stav,” uviedol minister vnútra.

Diskusie o prípadnom zlučovaní SIS a vojenských spravodajských služieb, prípadne vzniku nejakého úradu, ktorý by kontroloval všetky tieto zložky sú zaujímavé. “Neviem celkom kvalifikovane posúdiť, či potrebuje ministerstvo obrany svoju spravodajskú službu respektíve dve spravodajské služby. Je to na diskusiu, ktorá by ale nemala byť motivovaná len udalosťami posledných týždňov,” poznamenal Daniel Lipšic.

Kontrola dvojicou poslancov

Z hľadiska dohľadu nad tajnými službami, tam sú dve iniciatívy. Jedna zriadiť nejaký samostatný úrad, uviedol minister. Bolo by však otázne, kto by stál na jeho čele, kto by ho volil. “To by bol zase nejaký politický nominant, ktorý by riadil úrad ako je napríklad NBÚ,” poznamenal Daniel Lipšic. Druhá možnosť je podľa ministra umožniť efektívnejšiu kontrolu parlamentu.

“Môj návrh v máji bol, aby výbor pre obrany a bezpečnosť určil dvoch poslancov – jedného z opozície a jedného z koalície, ktorí budú mať prístup aj ku konkrétnym informáciám, ktoré vykonáva policajný zbor, alebo SIS. Títo poslanci by museli mať bezpečnostnú previerku a dajme tomu každý rok mali mať povinnosť podrobiť sa vyšetreniu na polygrafe (detektore lži), či neunikajú informácie. V takom prípade v tom nevidím problém,” dodal minister vnútra Daniel Lipsic.

ZDROJ: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>