Minister dopravy Figeľ obral štát o milióny eur

smer logo www.ipolitika.sk

Šéf rezortu dopravy Ján Figeľ podpísal podozrivé mimosúdne dohody a Slovensko obral o milióny eur. Ministerstvo dopravy plánuje vyplatiť skupine troch stavebných firiem 16 miliónov eur. Skanska, Strabag a ZIPP, spojené v Združení Nová Bystrica – Oravská Lesná majú financie získať prostredníctvom podriadeného subjektu rezortu dopravy- Slovenskej správy ciest v rámci mimosúdnej dohody o doplatení prác na ceste medzi Oravou a Kysucami. „Ide o cestu, ktorá spája Oravu s Kysucami a ktorá bola dokončená za našej vlády najmä preto, že som prinútil krátiť všetkých ministrov v mojej vláde služobné zahraničné cesty. A takto sa vyzbieralo asi 10 miliónov eur, ktoré boli potom použité na dostavbu tejto cesty. Cesta bola odovzdaná na konci roka 2009 a zmluvná cena diela bola 75 miliónov eur,“ uviedol Robert Fico, predseda strany SMER-SD.

Podľa jeho vyjadrení sa tri stavebné spoločnosti snažili počas jeho vlády získať 16 miliónov eur za práce navyše, vo februári 2010 sumu znížili na 10 miliónov eur.  „Vláda principiálne odmietla doplatenie akýchkoľvek peňazí, pretože sme nevideli dôvod, prečo dávať peniaze nad zmluvnú cenu diela, najmä za práce, ktoré nikdy neboli objednané,“ konštatoval R. Fico.  Združenie potom podalo žalobu na Slovenskú správu ciest, v ktorej si nárokovalo na 5,6 milióna eur.
R. Fico upozornil na fakt, že ešte pred vynesením rozsudku, 14. decembra 2011 bola v rezorte dopravy uzatvorená mimosúdna dohoda na 16 miliónov eur. Podľa R. Fica bola dohoda podpísaná po páde vlády, v čase, keď už ministri nemali podľa neho prijímať takéto rozhodnutia. Rezort reálne uhradil vyše 9 miliónov eur. „Samotná dohoda o urovnaní je šokujúca v tom, že sa v nej konštatuje, že spoločnosť Štrabák, Zipp a Skanska zažalovali Slovenskú správu ciest, ale zažalovali len o sumu 5,6 milióna eur. Pýtame sa, prečo sa podpisuje dohoda na 16 miliónov a reálne sa vypláca 9,1 milióna, keď samotná žaloba týchto troch firiem znela iba na 5,6 milióna eur? Čisté ako Božie oko – absolútne podozrivé,“ uviedol líder SMERU-SD.

www.ipolitika.sk

Robert Fico si myslí, že za podozrivým prípadom môže stáť aj Marián Kolník, poradca šéfa ministra Jána Figeľa, keďže v minulosti pre Skansku pracoval. Jeho meno spája líder sociálnych demokratov aj s podpísaním dohody o urovnaní v prípade tunela Sitina, kde ministerstvo dopravy vyplatilo spoločnosti Skanska 20 miliónov eur. „Je smutné, že v roku 2011 boli urobené dve mimosúdne dohody – jedna na 20 miliónov eur a druhá na 16 miliónov eur. A tieto dve dohody o urovnaní, úplne nevýhodné pre štát, sú najvýznamnejšie investičné akcie ministra Figeľa v rámci jeho rezortu v roku 2011,“ zdôraznil Robert Fico.

video k článku

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>