Milan Frič: Spomienka SNS na oslobodenie Žiliny slovenskými dobrovoľníkmi

www.ipolitika.sk

Žilina, 16. januára 2012 – Krajský predseda SNS a kandidát na poslanca Národnej rady SR v marcových parlamentných voľbách Milan Frič si spoločne s ďalšími predstaviteľmi SNS a našimi členmi už tradične pripomenuli v piatok 13. januára výročie oslobodenia Žiliny slovenskými dobrovoľníkmi. Príspevok zo spomienky pripravila aj TV Patriot:

K. MATZOVÁ, redaktorka: “Medzi vojenské podujatia, ktorým slovenskí dobrovoľníci v rokoch 1848 až 49 presadzovali národné záujmy v Rakúsko Uhorsku patria aj boje za oslobodenie Žiliny. Úspešne zavŕšené boli 2. januára roku 1849. V búrlivých revolučných rokoch vznikala aj prvá Slovenská národná rada. Iniciátormi za presadzovanie slovenskosti boli Ľudovít ŠTÚR a Jozef Miloslav HURBAN. Práve pri jeho soche v Budatíne zorganizovala Okresná organizácia SNS v Žiline spomienkovú akciu pri príležitosti výročia bojov slovenských dobrovoľníkov s maďarskými vojskami.”

Milan FRIČ, krajský predseda SNS v Žiline: “To, že tí slovenskí dobrovoľníci, ktorí naozaj doslova a do písmena boli dobrovoľníci a boli to ľudia, ktorí z vlastného presvedčenia sa nechali naverbovať za tú slovenskú vec a tú svoju slovenskú ideu, nazbierali toľko odvahy a šli proti takej veľkej presile, v akej vtedajšia maďarská vláda a tá maďarská inkvizícia mala.”

www.ipolitika.sk

K. MATZOVÁ: “K prvému ozbrojenému boju s Maďarmi došlo 11. decembra 1848 v Budatíne. Aj z dôvodu výraznej pomoci delostrelectva maďarských vojsk sa slovenským dobrovoľníkom nepodarilo dosiahnuť žiadaný úspech. Aj napriek tomu sa znova dokázali stmeliť, nazbierať hrdosť a silu a znova zaútočiť.”

M. FRIČ: “Ten druhý útok, ktorý naozaj prebehol úspešne a vyvrcholil tým, že 4. januára 1849 na terajšom Mariánskom námestí Ľudovít ŠTÚR a Jozef Miloslav HURBAN predniesli príhovor, kde vlastne boli vďační tým našim slovenským dobrovoľníkom.”

Jaroslav PECHO, okresný predseda SNS v Žiline: “Toto miesto je miesto, kde prebiehali tie najväčšie boje. A druhá vec je tá, že vlastne jeden významný dejateľ Jozef Miloslav HURBAN tu má krásnu sochu a málokedy je možnosť si pripomenúť pri jeho, alebo teda pri tejto soche nejakú udalosť a tuná sa spájajú dve veci. Slovenský dejateľ a udalosti, ktoré sa udiali na tomto mieste. Za to patrí tým ľuďom, tým dobrovoľníkom, ktorí tu v tej dobe padli, veľká česť a myslím si, že Slováci aj naši historici a naša história ako taká by si túto udalosť vždy mala vážiť a nezabudnúť na tieto historické udalosti.”

K. MATZOVÁ: “Spomienkovou slávnosťou a položením vencov k soche Jozefa Miloslava HURBANA si národniari tieto udalosti pripomínajú pravidelne každý rok. Spomínajú na historické udalosti a slovenských dobrovoľníkov aj vďaka ktorým patrí sever a stred našej krajiny medzi tvrdé národné piliere.”

 

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>