Milada Belásová: Budúce matky stratili možnosť získať alebo zvýšiť si materskú pripoistením – SNS sa zasadí o zmenu!

M.-Belásová-330x290 www.ipolitika.sk

Bratislava, 5. januára 2012 – Koncom minulého roka schválil parlament novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú predložilo MPSVaR. Týmto rozhodnutím budúce mamičky stratili od januára tohto roka možnosť získať, prípadne zvýšiť si materskú dávku dobrovoľným pripoistením.

SNS sa postavila proti tomuto kroku a jej poslanci v parlamente za tento vládny návrh nehlasovali. Novela zákona totiž smeruje proti matkám, ktoré sa rozhodli zostať doma s dieťaťom a počítajú s ďalším tehotenstvom. Novela ukráti aj zamestnané matky, ktoré poberajú nízku mzdu. Štát týmto spôsobom zobral týmto mamičkám možnosť zabezpečenia si dôstojnejšej životnej úrovne počas obdobia materskej dovolenky.

www.ipolitika.sk

SNS odmieta tento krok aj napriek určitým racionálnym výhradám, ktorými argumentuje MPSVaR. Problém s tým, že doterajší stav spôsoboval značný nepomer medzi príjmami a výdavkami Sociálnej poisťovne síce môžeme akceptovať, ale zodpovedný štát musí hľadať cestu, ako tento problém eliminovať. Rovnako odmietame názor predkladateľa novely, že mnohé ženy sa pripoisťovali zo špekulatívnych dôvodov. Pripúšťame, že pár takýchto prípadov sa v minulosti mohlo vyskytnúť, ale to nie je dôvod na to, aby sme paušálne „trestali“ všetky zodpovedné mamičky, ktoré takúto pomoc oprávnene využívali.

SNS sa po tohtoročných parlamentných voľbách bude razantným spôsobom zasadzovať o návrat k pôvodnému stavu, čiže o znovuzavedenie možnosti pre budúce matky získať, prípadne zvýšiť si materskú dávku dobrovoľným pripoistením.

Milada Belásová, šéfka Odborného poradného kabinetu SNS

 

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>