Marx vyhlásený za najväčšieho mysliteľa tisícročia

www.ipolitika.sk


.

Karol Marx sa umiestnil v hlasovaní BBC News Online v ankete o nájdenie najväčšieho mysliteľa tisícročia na prvom mieste.
.
Marx získal v septembri 2011 jasnú prevahu nad v poradí druhým Albertom Einsteinom, ktorý dovtedy viedol rebríček najväčších mysliteľov tisícročia.

Karol Marx je pravdepodobne najvplyvnejší mysliteľ devätnásteho storočia a jeden zo zakladateľov komunizmu. Aj keď bola buržoáznymi diktatúrami a propagandou po celé celé dvadsiate storočie, až doposiaľ jeho práca ako filozofa, sociológa, historika a revolucionára skresľovaná a dehonestovaná, je rešpektovaný akademikmi dodnes.
.
Karl Heinrich Marx (1818-1883) sa narodil v rodine strednej vrstvy v Nemecku. Stal sa revolučným v Paríži, Bruseli a Londýne. Stretol sa, spriatelil a úzko spolupracoval s podobne zmýšľajúcim Friedrichom Engelsom (1820-1895) vo Francúzsku. Spoločne napísali Komunistický manifest, ktorý definoval teóriu triedneho boja. Marx bol vyhostený z Paríža a Bruselu pre svoje revolučné aktivity a usadil sa v Londýne, kde žil až do svojej smrti.
www.ipolitika.sk
Medzi ďalšie vplyvné Marxove práce patria ekonomické a filozofické rukopisy, ktoré neboli uverejnené v čase jeho života.
.
Návštevníci portálu a čitatelia BBC News Online z celého sveta sa zúčastnili ankety  tisícročia. Dag Thoresen z Nórska, povedal: “Karol Marx inšpiroval tisíce oslobodzovacích bojov, bol otcom moderného politického myslenia ..” A Jyotsna Kapur z USA, povedal: “Marx najvýstižnejšie analyzoval a definoval fungovanie kapitalizmu Vzhľadom k tomu, že to je systém, ktorý charakterizuje svet na konci dvadsiateho storočia. Jeho práce sú mimoriadne dôležité pre pochopenie sveta, v ktorom žijeme.
.
Kliknite tu pre zobrazenie výsledkov hlasovania.
zdroj: kss.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>