M. DZURINDA: Ukrajine by sme sa nemali obrátiť chrbtom

tymosenko_v www.ipolitika.sk

Bratislava  – Situácia v Ukrajine je pre ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) príbehom déja vu. Pripomína mu to Slovensko po Nežnej revolúcii, ktoré sa po nástupe Vladimíra Mečiara namiesto členstva v Európskej únii stalo čiernou dierou Európy. “Na Slovensku sme to zvládli a definitívne sme sa obrátili smerom na západ,” pripomenul v rozhovore pre TASR.
Vychádzajúc z tejto skúsenosti si myslí, že sa netreba obrátiť Ukrajine chrbtom a ani byť zo situácie nervóznejší viac, ako je potrebné. “Práve naopak. Treba s nimi komunikovať, získavať ich pre hodnoty, ktoré pomôžu nielen samotnej krajine, ale aj jej priblíženiu k európskemu spoločenstvu,” poznamenal.
 
Vidí však aj to, že ich cesta do únie nie je a nebude jednoduchá tak, ako to bolo i v prípade SR. Napriek silnejúcim hlasom, že súčasné smerovanie Ukrajiny sa viac natáča na Moskvu ako na Brusel, je Dzurinda presvedčený, že aktuálne politické vedenie sa chce stať súčasťou EÚ. Svedčí o tom podľa neho napríklad rozhodnutie o podpísaní asociačnej dohody (dohody o pridružení) a o voľnom obchode. “Počas návštevy Ukrajiny som sa stretol s jej najvyššími predstaviteľmi. Dlho som sa rozprával aj s prezidentom Viktorom Janukovyčom a nadobudol som presvedčenie, že tomu tak naozaj je,” konštatoval.
 
Počas rozhovoru pripomenul Janukovyčovi, že politické zápasy treba vyhrať politicky. Uväznenie expremiérky a líderky opozície Julie Tymošenkovej však vníma ako koketovanie s uplatnením sily, trestného kódexu a jeho paragrafov v politickom zápase. “To nevidí iba slepý. Zadržiavanie Tymošenkovej sú tendencie, ktoré vyvolávajú vážne pochybnosti a vážne otázniky,” upozornil šéf slovenskej diplomacie.
 
Udelenie azylu jej manželovi Olexandrovi Tymošenkovi považuje za výsostnú kompetenciu Českej republiky. Nemôže to podľa neho nijako ochladiť vzťahy Kyjeva a Vyšehradskej štvorky. “To je vyslovene bilaterálna záležitosť,” dodal. Slovensko neevidovalo žiadnu žiadosť o azyl od predstaviteľov ukrajinskej opozície. “Nespomínam si takýto prípad,” podotkol Dzurinda.

www.ipolitika.sk

 

zdroj: (TASR)

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>