M. Dzurinda: Po obdržaní informácie som nevidel dôvod pýtať sa

MikulᚠDzurinda, rozhovor www.ipolitika.sk

Bratislava – Keď Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) dostal v roku 2006 ako predseda vlády spravodajskú informáciu o prípade Gorila, nevidel najmenší dôvod sa ďalej pýtať na prípad vtedajšieho ministra vnútra Martina Pada (SDKÚ-DS) či šéfa SIS Ladislava Pittnera. Dzurinda to vyhlásil v dnešnej relácii STV O 5 minút 12 s tým, že informácie, ktoré dostával od tajnej služby, vždy vyhodnotil v súlade so zákonom a zdravým rozumom.

“Nebol najmenší dôvod pozrieť sa, ako s tým naložil Pado. Nevidel som najmenší dôvod aj preto, že som do funkcie šéfa SIS nominoval charakterného profesionála. Buď budeme chcieť vidieť pravdu, alebo sa budeme snažiť SDKÚ-DS ako dobrý terč škandalizovať,” podotkol.

Dzurinda si pomohol aj obrázkom, ktorý sám nakreslil, aby vysvetlil vzťahy medzi SIS, ústavnými činiteľmi a políciou. “Zákon hovorí, že SIS poskytuje informácie ústavným činiteľom -  prezidentovi, NR SR a vláde a ich členom, ktoré sú potrebné na ich rozhodovanie. Informácie o spáchaní trestnej činnosti poskytuje polícii a prokuratúre. Premiér nesmie ovplyvňovať nezávislé inštitúcie. Policajt môže prísť za politikom, ale politik nesmie ísť za policajtom,” upozornil.

Dzurinda tvrdí, že s obrdžanou informáciou naložil tak, ako mu to ukladá zákon a jeho politické svedomie. “Celé to obdobie rokov 2002 až 2006 som sa snažil robiť to, čo mi ukladal zákon. Ťahali sme na Slovensko fabriky, bojovali sme proti korupcii. Moja politická zodpovednosť z tohto obdobia spočíva v jedinom – či SIS zametala pod koberec alebo konala vo verejnom záujme,” povedal. Líder SDKÚ-DS zároveň vylúčil, že rolu zohrávali aj blížiace sa voľby v júni 2006.

www.ipolitika.sk

“Ja neviem, čo sa dá vyšetriť medzi aprílom a júnom, lebo to, čo sa objavuje na internete, je monštrum. Prečo sa to nevyšetrilo za Fica a prečo na tieto otázky nedáva odpovede Lipšic? Veď tam sa píše, že KDH malo prijať úplatok 200 miliónov korún a keď som na to prišiel, museli sa so mnou podeliť. Ako je možné, že za šesť rokov sa ma nikto neprišiel opýtať, ako to bolo? Prečo tu maľujeme takúto neskutočnú hmlu?” pýtal sa.

Podľa Dzurindu je dôležité, aby sa prípad prešetril do dôsledkov. Tiež si myslí, že príslušníci SIS by mali byť zbavení mlčanlivosti. “Otvorme dvere, ako sa len dá. Rovnako charakterný ako Pittner je aj Mitrík, musí vedieť, čo mu zákon ukladá. Ako predseda strany hovorím, nech sú zbavení mlčanlivosti všetci členovia SIS, ak to pomôže vyriešiť prípad,” konštatoval. Dzurinda v tejto súvislosti deklaroval, že mal vždy maximálny záujem, aby ten, kto patrí do väzenia, tam aj šiel, ale aj to, aby nikto nešpinil meno poctivých ľudí.

Napriek ostrým vyhláseniam Dzurindu na adresu ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), že sa asi zbláznil, si šéf SDKÚ-DS myslí, že ich strany sa zrejme zblížili. “Myslím si, že nič dramatické sa nestalo a s KDH nás to možno ešte viac zblížilo,” dodal. Podľa moderátorky pozývali do diskusie aj lídra Smeru-SD Roberta Fica, avšak ten pozvanie neprijal.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>