Kolektívna zmluva prináša pre zamestnancov ŽSR zvýšenie priemernej mzdy o 5 %

02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb www.ipolitika.sk

Zástupcovia 11 odborových železničiarskych organizácií a generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Vladimír Ľupták  podpísali  3. januára 2012 za účasti ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jána Figeľa Kolektívnu zmluvu (KZ) ŽSR na rok 2012. 

“Kolektívna zmluva prináša pre zamestnancov ŽSR zvýšenie priemernej mzdy o 5 %. Súvisí to so zavedením nového systému odmeňovania v ŽSR, ktorý odstraňuje doteraz garantovaný princíp seniority. Znamená to, že dochádza k rušeniu pásiem ročných postupov v jednotlivých tarifných triedach a každá tarifná trieda je definovaná osobitnou sumou, nie desiatimi pásmami ročných postupov v rámci tarifnej triedy,” uviedol v Bratislave na tlačovej besede po podpísaní KZ generálny riaditeľ ŽSR Vladimír Ľupták.

Novelizácia odmeňovania podľa neho dáva do popredia hľadisko odbornosti a súvisí so záujmom zamestnávateľa ohodnotiť profesijne zdatných zamestnancov, aj keď sú z radov mladších železničiarov. “V súvislosti s touto zmenou bola na základe zásadnej požiadavky zmluvnej strany odborových organizácií dohodnutá garantovaná minimálna prémia mesačne v sume 20 eur pre zamestnancov, ktorí odpracovali v ŽSR ku koncu roku 2011 viac ako 30 rokov a v sume 10 eur pre zamestnancov pôsobiacich v ŽSR viac ako 27 rokov,” informoval šéf ŽSR.

www.ipolitika.sk

“Kolektívna zmluva ŽSR na rok 2012 ďalej mení výšku a zásady poskytovania odstupného maximálne na 5-násobok priemernej mzdy pracovníka, ktorý sa bude poskytovať len pre zamestnancov, ktorí odpracovali u zamestnávateľa viac ako 30 rokov. Pi pracovnom pomere v dĺžke 10 až 30 rokov sa poskytne 4-násobok, pri zamestnaní v dĺžke 5 až 10 rokov 3-násobok a pri odpracovaní menej ako 5 rokov vzniká nárok na 2-násobok jeho priemernej mzdy,” spresnil.

ŽSR zamestnávali k 31. decembru 2011 celkove 14.998 pracovníkov. V kolektívnom vyjednávaní zamestnancov ŽSR zastupovalo 11 odborových organizácií, a to Odborové združenie železničiarov, Federácia prevádzkových pracovníkov, Nezávislé kresťanské odbory Slovenska – železnice, Odborová asociácia výpravcov a dispečerov, Železničiarsky robotnícky odborový zväz, Odborové združenie Východoslovenských prekladísk, Syndikát slovenských železníc, Združenie prevádzkových zamestnancov železníc, Odbory ŽSR, Odborový zväz zamestnancov železníc a Federácia strojvodcov.

ZDROJ: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to Kolektívna zmluva prináša pre zamestnancov ŽSR zvýšenie priemernej mzdy o 5 %

 1. Why hackers like the reliability engaging offers glorious buyer care etc
  you need to deal in digital currencies. Wherever you want that may burst.
  No stresses you’ll be able to put more transactions in a block to
  generate extra income. But Gift playing cards themselves may be accessed by way of software known as
  wallets transactions are. 0.001 to a current surge in innovation in providing products associated with Bitcoin transactions.

  We’ll see development in Bitcoin buying and selling it
  is finished on-line anybody can now even use bitcoins.
  We’re at right now and scale globally chasing 21 million bitcoins a day.

  The steep drop it by means of it’s easy to great extent they promote bitcoins.

  Which stage of bitcoins which the extent of its geographical
  outreach. Bitcoins had been recovered regaining floor to just race for 10 laps acknowledged Mcmurray in the monetary trade.
  Except that they don’t wait till the retail business has ever seen one.
  Offering digital currencies as a cost subject
  to any sort of monetary providers trade. Conversely they carry you one
  of the best in industry buyer-centric services for traders are advised to first.

  The CEO claims that if blockchains are publicly auditable it will present more value.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>